Ogłoszenia duszpasterskie – 5 lutego 2023 r.

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Msza zbiorowa za zmarłych…

… ma miejsce w pierwszy wtorek m-ca, który właśnie przed nami. Intencje można wrzucać do skarbony (drugi filar obok konfesjonałów) lub przynosić do zakrystii.

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na czuwanie pt. Z sercem na dłoni, z melodią w tle…

3. Światowy Dzień Chorego…

… przypada w sobotę, we wspomnienie NMP z Lourdes. W intencji chorych będziemy się szczególnie modlić na Mszy św. o godz. 10.00. Po Mszy, zapraszamy na poczęstunek do kawiarenki parafialnej. Prosimy rodziny i sąsiadów chorych o pomoc w przybyciu do kościoła.

4. Kawiarenka Seniora…

… zaprasza w najbliższy wtorek w godz. od 14 do 17. Później nastąpi trzytygodniowa przerwa.

5. Fundusz remontowy…

… w ostatnim czasie zasiliły:
Taca remontowa (styczniowa) – 8 038 zł
Taca kolędowa (z ub. niedzieli) – 12 092 zł
Za te, i wszystkie inne ofiary bardzo dziękujemy!

6. Plan inwestycyjny…

… związany z remontem naszego kościoła, jest opracowywany przez Parafialną Radę Ekonomiczną. Remont zakłada między innymi: malowanie, odnowienie ołtarza, nowe rozmieszczenie konfesjonałów oraz unowocześnienie oświetlenia i ogrzewania.
Pierwszym celem remontu jest poprawa estetyki, wydobycie i podkreślenie piękna naszego kościoła, między innymi poprzez nowe kolory i nowe oświetlenie oraz dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie aranżacji wnętrza kościoła.  
Drugim celem jest modernizacja/wymiana przestarzałego, kosztochłonnego ogrzewania na nowy, energooszczędny system grzewczy.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami sztuki budowlanej musi zostać zachowana odpowiednia kolejność robót. Stąd na dzień dzisiejszy trwają intensywne przygotowania, takie jak:

  1. wykonanie projektu nowej aranżacji wnętrza kościoła (po jego wykonaniu zostanie on przedstawiony Parafianom),
  2. inwentaryzacja budynku kościoła, (czyli inaczej wykonania uproszczonego projektu technicznego, niezbędnego przy sporządzaniu np. kosztorysu malowania lub przy ubieganiu się np. o dotację na wymianę ogrzewania),
  3. pozyskiwanie ofert firm wykonawczych.

Z uwagi na zaplanowany zakres prac oraz wynikające z nich koszty, plan inwestycyjny będzie realizowany w kilku etapach, dostosowanych do możliwości finansowych parafii.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 29 stycznia 2023 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Kolęda… [podsumowanie]

… po dwuletniej przerwie odbyła się w tradycyjnej formie. By stworzyć jak najlepsze warunki do spotkania, zaproponowaliśmy, by była to kolęda na zaproszenie, gdzie każdy mógł:
raz – wyrazić chęć odwiedzin przez duszpasterza;
dwa – zaproponować dogodny termin dla siebie/swej rodziny.
W podsumowaniu możemy stwierdzić, że główny cel został osiągnięty: każde spotkanie miało swą przestrzeń, w której bez pośpiechu, mieliśmy czas na modlitwę, rozmowę i wzajemne lepsze poznanie się.
Od strony organizacyjnej było to wyzwanie, które wiązało się z większym nakładem pracy, niemniej – w ogólnym poczuciu – warto było ponieść ten trud.
„Kolędę na zaproszenie” była również, poniekąd, okazją do zainteresowania się tym, kto mieszka obok nas. Informacja o nowej formie kolędy mogła być pretekstem do nawiązania rozmowy i przez to daniem małego świadectwa wobec naszych sąsiadów.
Zaprosiło nas ponad 280 osób/rodzin. O czym nam mówi ta liczba? Ukazuje nam, m.in., że wśród nas, którzy tworzymy wspólnotę związaną z tym kościołem jest wielu tzw. „parafian zamiejscowych”. To studenci, absolwenci, osoby związane z Xaverianum, czy po prostu sympatycy tego miejsca lub też duchowości ignacjańskiej, którą my jezuici tu pracujący próbujemy się dzielić. Prawdopodobnie, gdybyśmy rozszerzyli „kolędę na zaproszenie” dla „zamiejscowych” liczba 280 wzrosłaby niepomiernie 🙂
Stąd, dla wszystkich „zamiejscowych”, zwyczajem 2 ostatnich lat, proponujemy spotkanie kolędowe w kościele.  Będzie ono miał miejsce 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18.00, a po będzie wspólna modlitwa kolędowa, obrazki kolędowe oraz Misterium Bożego Narodzenia przygotowane przez ministrantów.
Liczba 280 może się wydawać dla wielu maleńka, z drugiej stron, na zasadzie przybliżonego szacunku, na wizytach kolędowych spędziliśmy nie mniej czasu niż we wcześniejszych latach – spotkań było mniej, ale odbywały się w szerszym wymiarze.
Papieża BXVI powiedział kiedyś (gdy miał 42 lata):
Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra. Mała wspólnota, w której będzie się kładło większy nacisk na inicjatywę poszczególnych członkówDrożdże w cieście też są małe, ale Jezus zapewnił, że taki zaczyn wystarczy, by wzrosło ciasto. Widzę tylko jeden problem: zaczyn musi być prawdziwy.
Kolęda 2023 r. ukazuje, że mamy zaczyn. Wspólnymi siłami możemy tylko dokładać starań, by był to zaczyn prawdziwy.

2. Święto Ofiarowania Pańskiego…

… popularnie zwane świętem MB Gromnicznejobchodzimy w najbliższy czwartek. (Msze Święte jak w dzień powszedni.) Tego dnia obchodzimy także Dzień Życia Konsekrowanego. (Będzie okazja, by złożyć ofiarę na wparcie zakonów klauzurowych.)

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ.
W czasie nabożeństwa będziemy nawiązywać do Rorat z witrażami i przy kolejnych wezwaniach będą wyświetlane przedstawienia Sercem Pana Jezusaktóre w naszych witrażach są ukazane.

Ponadto w tym tygodniu:
→ środa, jak co tydzień, Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
→ I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
→ I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

4. Bombabal…

… czyli rodzinny bal przebierańców. Zapraszamy w sobotę 4 lutego, w godz. od 17 do 21 do Xaverianum. Wpisowe 20 zł od rodziny. Mile widziane ulubione przekąski i napoje. Nie potrzeba wcześniejszych zapisów, a liczba miejsc nie jest ograniczona – wystarczy przebrać się i przyjść 🙂
Wspólnota rodzin organizująca Bombabal już wcześniej zorganizowała Ognisko z Kostką, Ognisko w barwach jesieni i Nocówkę w Xaverianum.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 22 stycznia 2023 r.

III NIEDZIELA ZWYKŁA – Niedziela Słowa Bożego

1. Kolęda…

… prawie dobiegła końca.

W następną niedzielę (29 stycznia) przedstawimy małe podsumowanie, a także będzie miała miejsce tzw. taca kolędowa.
Zwyczajem 2 ostatnich lat, proponujemy także spotkanie kolędowe dla „parafian zamiejscowych”, czyli tych wszystkich, którzy nie mieszkają na terenie naszej parafii, ale czują się w jakiś sposób z nami związani. Będzie ono miał miejsce 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18.00, a po będzie m.in. kolędowanie ministrantów, wspólna modlitwa oraz obrazki kolędowe.

2. Kawiarenka Seniora…

… niezmiennie zaprasza w każdy wtorek w godz. od 14 do 17.

3. Wspólnoty Dorosłych…

… zaprasza na spotkania, które będą odbywały się w formule studium biblijno-liturgicznego i będą miały na celu przygotowanie się do głębszego przeżywania niedzielnej Mszy św. Spotkania będą odbywały się w 4-te środy miesiąca po Mszy św. wieczornej, czyli ok. o godz. 18.45 w kawiarence Xaverianum. Szczegóły na plakacie lub stronie formacjadoroslych.pl

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański. Po Mszy o godz. 18.00 zapraszamy na medytację w duchu ignacjańskim, by spróbować doświadczać Trans-formacji … Ten punkt będzie pierwszym z trój-punktu zimowego, który będzie tworzył pewną analogię do trój-punktu jesiennego.

5. Wieczór uwielbienia…

… odbędzie się w sobotę, bezpośrednio po Mszy wieczornej.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 15 stycznia 2023 r.

II NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Kolędowanie…

 … pt. Mario, czy już wiesz? odbędzie się dziś o godz. 17.00
We wspólnym kolędowaniu będą nam przewodzić muzyczne grupy parafialne:
– schola liturgiczna Jezus i Ci
– schola rodzinna TworzyMy
– grupa muzyczna Magis
– muzyczna grupa uwielbienia
Przyjdźcie, by pośpiewać kolędy i zatrzymać na dłużej Święta Bożego Narodzenia.

2. Kolęda…

… zbliża się do końca, w tym tygodniu odpowiemy już prawie na wszystkie zaproszenia. Po niedzieli 22 stycznia odwiedzimy już tylko osoby, które nie mogły nas przyjąć za racji choroby lub innych przeszkód.
Tzw. taca kolędowa będzie miała miejsce w niedzielę 29 stycznia.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Msza o godz. 18.00, a potem kolędowanie, które poprowadzi Wspólnota Magis.

4. Kawiarenka Seniora…

… niezmiennie zaprasza w każdy wtorek w godz. od 14 do 17.

5. Grupa «czterysta pięćdziesiąt sześć»…

… jest to propozycja skierowana do uczniów z klasy 4, 5 i 6. Spotkania odbywają się co 2 tygodnie w sobotę o godz. 11.00, najbliższe odbędzie się w tę sobotę 21stycznia.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 8 stycznia 2023 r.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

1. Kolęda…

… osoby, które odwiedzimy w najbliższym tygodniu (9-14.01) zostały o tym poinformowane, natomiast osoby, do których wybieramy się po 15 stycznia otrzymają informacje w najbliższych dniach.
Cały czas istnieje możliwość zaproszenia na kolędę, dla tych, którzy tego nie zdążyli uczynić a chcieliby przyjąć duszpasterza w swoim domu.

2. Kawiarenka Seniora…

… po świątecznej przerwie, zaprasza we wtorek w godz. od 14 do 17.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na czuwanie pt. Z sercem na dłoni, z melodią w tle…

4. Kolędowanie…

… pt. Mario, czy już wiesz? odbędzie się w przyszłą niedzielę (15.01) o godz. 17.00
We wspólnym kolędowaniu będą nam przewodzić muzyczne grupy parafialne:
– schola liturgiczna Jezus i Ci
– schola rodzinna TworzyMy
– grupa muzyczna Magis
– muzyczna grupa uwielbienia
Przyjdźcie, by pośpiewać kolędy i zatrzymać na dłużej Święta Bożego Narodzenia.
A w ubr. wyglądało to tak:
Kolędowanie dziecięcej scholki
Kolędowanie parafialnej scholi

…………………………………………………………………………

Jasełka “Dzisiaj w Betlejem”…

… przygotowane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół zrzeszonych w Fundacji  L’Arche Opole, będą miały miejsce 15 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 w kościele św. Karola Boromeusza na opolskich Chabrach.

Wszystkim naszym parafianom – miejscowym, jak i zamiejscowym,
życzymy dobrego I tygodnia Okresu Zwykłego!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 1 stycznia 2023 r.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

1. Uroczystość Objawienia Pańskiego…

… popularnie zwana świętem Trzech Króli, obchodzimy w najbliższy piątek. (Msze Święte jak w niedziele, nie będzie tylko Mszy o 20.00)

2. W tym tygodniu przypadają również:

I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
I sobota, z  nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

3. Kolęda…

… osoby, które odwiedzimy w pierwszym tygodniu nowego roku (2-7.01) zostały o tym poinformowane, natomiast osoby, do których wybieramy się w drugim tygodniu stycznia otrzymają informacje w najbliższych dniach.

Życzymy wszelkiego błogosławieństwa od Nowonarodzonego!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 25 grudnia 2022 r.

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

1. Święto św. Szczepana…

… pierwszego męczennika obchodzimy jutro. Msze wg porządku niedzielnego (nie ma tylko Mszy o godz. 20, podobnie jak dziś). Dziś i jutro nie spowiadamy (ewentualnie na specjalne życzenie, podchodząc do zakrystii).

2. Święto świętej Rodziny

… Jezusa, Maryi i Józefa, obchodzimy w piatek.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami (jeszcze) piąty piątek miesiąca, który ma nazwę: Jeden Punkt (świetlisty) – czyli Adoracja NS w ciszy i ciemności. Po Mszy o godz. 18.00 będzie dobra okazja na zatrzymanie się w Bożej obecności przy końcu mijającego roku.

4. Msza św. na zakończenie roku…

… wraz z okolicznościowym nabożeństwem, będzie miała miejsce w sobotę o godz. 18.00.

5. Nowy Rok…

… przyszła niedziela, to Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Porządek Mszy niedzielny, oprócz Mszy o 20.00

6. Kolęda…

… osoby, które odwiedzimy w tym tygodniu zostały już poinformowane, natomiast osoby, do których wybieramy się w pierwszym tygodniu nowego roku zostaną poinformowane w najbliższych dniach.

Życzymy wszelkiego błogosławieństwa od Nowonarodzonego!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 18 grudnia 2022 r.

IV NIEDZIELA ADWENTU A

1. Koncert adwentowy…

… pt. Veni Emmanuel, w wykonaniu naszej liturgicznej scholii, będzie miał miejsce dziś po Mszy św. o godz. 16 (czyli rozpocznie się ok. 16.40).

2. Roraty z witrażami…

… będą miały miejsce do piątku o godz. 18.00

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański. Po wieczornej Mszy św. będzie możliwość doświadczenia modlitwy inspirowanej wskazaniami św. Ignacego.

4. Kawiarenka Seniora…

… zaprasza we wtorek w godz. od 14 do 17.

5. Opłatki i świece Caritas…

… dziś można nabywać z tyłu kościoła, a w tygodniu w zakrystii w porze Mszy porannych i wieczornej.

6. Spowiedź w tym tygodniu

RANO: zwyczajnie 20 min. przed każdą Mszą św. (6.40, 7.40)

PO POŁUDNIU:
poniedziałek, wtorek, środa: od 16.30 (do 18.00)
czwartek:                                 od 15.15 (do 18.00)
piątek:                  od 8.30 (cały dzień)     (do 18.00)
sobota (Wigilia): od 8.30              do 13.00

W dni świąteczne – niedziela i poniedziałek – spowiedzi nie będzie.

7. Pasterka…

… będzie miała miejsce o godz. 24.00. W czasie Pasterki będzie miała miejsce zbiórka na Fundusz Ochrony Życia.

8. Boże Narodzenie i św. Szczepana…

… Msze wg niedzielnego rytmu, nie będzie tylko Mszy o godz. 20.00

Życzymy błogosławionych dni IV tygodnia Adwentu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 11 grudnia 2022 r.

III NIEDZIELA ADWENTU A

1. Kolęda…

Zaproszenia przyjmujemy jeszcze do najbliższego wtorku (13 grudnia).
Możemy je dokonać:
(1) elektronicznie (forma preferowana) poprzez FORMULARZ (znajdujący się na stronie parafialnej);
(2) wypełniając kartę zgłoszeniową w wersji papierowej
(lub też (3) poprze zapis na listę w zakrystii)
Dalsze szczegóły kolędowe przekażemy przed Bożym Narodzeniem.

Prosimy, żeby przekazać tę wiadomość także wszystkim tym, do których z różnych racji może ona nie dotrzeć a którzy, być może, wyrażą gotowość, by przyjąć kolędę.

2. Roraty z witrażami…

… mają miejsce od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, Razem odkrywamy przesłanie Serca Jezusa ukazane w naszych witrażach. Na stronie parafialnej (i na naszym kanale YT) możemy odnaleźć relację z tego, co wydarzyło się w kolejne dni dwóch pierwszych tygodni adwentu.

3. Roraty studenckie…

… od poniedziałku do piątku (oprócz czwartku) o godz. 6:30 w kaplicy DA.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… w ramach trzeciego piątku miesiąca, ministranci i lektorzy wraz z rodzicami zapraszają na adwentowe nabożeństwo Oto przychodzę. Będzie ono przedłużeniem piątkowych rorat.

Wspólnota ministrantów i lektorów bardzo dziękuje za ofiary złożone w ostatnią niedzielę przy okazji sprzedaży świec i kartek świątecznych. Na funkcjonowanie wspólnoty i wspólne wakacje zebrano 4 260 zł i 30 Euro. 

5. Koncert adwentowy…

… pt. Veni Emmanuel, w wykonaniu naszej liturgicznej scholii,

będzie miał miejsce w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 16

6. Opłatki i świece Caritas…

można nabywać w niedziele z tyłu kościoła, a w dni powszednie w zakrystii.

7. Kosz dla ubogich…

… jest wystawiony prze ołtarzem MB. Można do niego składać dary świąteczne dla najuboższych z parafii.

8. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 16-18 grudnia. Zapisy u o. Jarka.

Życzymy błogosławionego III tygodnia Adwentu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 4 grudnia 2022 r.

II NIEDZIELA ADWENTU A

1. Kolęda…

… po dwuletniej przerwie, mamy nadzieję, że odbędzie się w tradycyjnej formie. Przyjęcie duszpasterza w swym domu daje niezwykłą okazję do spotkania. Stąd, by stworzyć jak najlepszą przestrzeń do tego spotkania, proponujemy, by była to kolęda na zaproszenie, gdzie każdy może:
raz – wyrazić chęć odwiedzin przez duszpasterza;
dwa – zaproponować dogodny termin dla siebie/swej rodziny.
Zaproszenia możemy dokonać:
(1) elektronicznie (forma preferowana) poprzez FORMULARZ znajdujący się na stronie parafialnej;
(2) wypełniając kartę zgłoszeniową w wersji papierowej (wyłożone w kościele, i złożyć później w zakrystii lub w kancelarii);
(3) poprze zapis na listę w zakrystii;
(4) poprzez zgłoszenie się w kancelarii.

Zaproszenia przyjmujemy do 13 grudnia. Dotrzymanie tego terminu ułatwi nam ułożenie optymalnego harmonogramu dostosowując nasze zasoby duszpasterskie do liczby zaproszeń. Po zebraniu i opracowaniu danych poinformujemy o konkretnych ustaleniach i propozycjach.

Prosimy, żeby przekazać tę wiadomość także wszystkim tym, do których z różnych racji może ona nie dotrzeć (chorzy, starsi, sąsiedzi, znajomi, inni) a którzy, być może, wyrażą gotowość, by przyjąć kolędę.

Po akademikach będzie kolędował także duszpasterz akademicki, który również czeka na zapisy chętnych.

Z radością czekamy na wspólne spotkanie!

2. Roraty z witrażami…

… a dokładniej, z Sercem Pana Jezusa, które w naszych witrażach jest przedstawione mają miejsce od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, a w sobotę o godz. 8.00, i po nich jest śniadanie. Zapraszamy – małych i dużych – z lampionami, by przyłączyć się i poznawać przesłanie Serca Jezusa,

które zawarte jest w kolejnych przedstawieniach.

3. Roraty studenckie…

… od poniedziałku do piątku (oprócz czwartku) o godz. 6:30 w kaplicy DA.

4. Niepokalane Poczęcie NMP…

… uroczystość, przypada w najbliższy czwartek.

5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na czuwanie pt. Z sercem na dłoni, z melodią w tle…

6. Opłatki i świece Caritas…

można nabywać w niedziele z tyłu kościoła, a w dni powszednie w zakrystii.

7. Kosz dla ubogich…

… będzie wystawiony prze ołtarzem MB. Od poniedziałku będzie można do niego składać dary świąteczne dla najuboższych z parafii.

8. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 16-18 grudnia. Zapisy u o. Jarka.

9. Kawiarenka Seniora…

… otwarta w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17. Zaproszenie skierowane zarówno do seniorów, jak i do tych, którzy chcieliby swój czas seniorom podarować.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 27 listopada 2022 r.

I NIEDZIELA ADWENTU A

1. Kolęda…

… po dwuletniej przerwie, mamy nadzieję, że odbędzie się w tradycyjnej formie. Przyjęcie duszpasterza w swym domu daje niezwykłą okazję do spotkania. Stąd, by stworzyć jak najlepszą przestrzeń do tego spotkania, proponujemy, by była to kolęda na zaproszenie, gdzie każdy może:
raz – wyrazić chęć odwiedzin przez duszpasterza;
dwa – zaproponować dogodny termin dla siebie/swej rodziny.
Zaproszenia możemy dokonać:
(1) elektronicznie (forma preferowana) poprzez FORMULARZ znajdujący się na stronie parafialnej;
(2) wypełniając kartę zgłoszeniową w wersji papierowej (wyłożone w kościele, i złożyć później w zakrystii lub w kancelarii);
(3) poprze zapis na listę w zakrystii;
(4) poprzez zgłoszenie się w kancelarii.

Zaproszenia przyjmujemy do 13 grudnia. Dotrzymanie tego terminu ułatwi nam ułożenie optymalnego harmonogramu dostosowując nasze zasoby duszpasterskie do liczby zaproszeń. (Oczywiście zaproszenia po terminie też będziemy przyjmować, ale będzie to dla nas pewnego rodzaju utrudnienie.)  Po zebraniu i opracowaniu danych poinformujemy o konkretnych ustaleniach i propozycjach.

Prosimy, żeby przekazać tę wiadomość także wszystkim tym, do których z różnych racji może ona nie dotrzeć (chorzy, starsi, sąsiedzi, znajomi, inni) a którzy, być może, wyrażą gotowość, by przyjąć kolędę.

Po akademikach będzie kolędował także duszpasterz akademicki, który również czeka na zapisy chętnych.

Z radością czekamy na wspólne spotkanie!

2. Roraty z… witrażami…

… a dokładniej, z Sercem Pana Jezusa, które w naszych witrażach jest przedstawione, będą miały miejsce od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Nadto, w sobotę o godz. 8.00, i po nich będzie śniadanie. Do uczestnictwa zapraszamy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Zachęcamy, by przynosić ze sobą lampiony.
Wyruszymy w (symboliczną) drogę, by w kolejne dni przenosić się z jednego witraża na drugi, tak, by światło przez nie przychodzące rozświetlało naszą drogę ku Bożemu Narodzeniu.

3. Roraty studenckie…

… (również) od poniedziałku do piątku o godz. 6:30 w kaplicy DA, otwarte dla wszystkich.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ.

5. W tym tygodniu przypadają również:

I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
I sobota, z  nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

6. Opłatki i świece Caritas…

… można nabywać w niedziele z tyłu kościoła, a w dni powszednie w zakrystii.

7. Caritas…

… w ubiegłą niedzielę w kwescie na rzecz potrzebujących w naszej parafii, zebrał 1722,50 zł. Bóg zapłać za ofiarność!

9. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 16-18 grudnia. Zapisy u o. Jarka.

10. Oświadczenia rzecznik prasowego Prowincji TJ…

… nt. nadużyć seksualnych ws. jednego z naszych współbraci zostały umieszczone na naszej stronie parafialnej i w gablocie.

Życzymy dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 20 listopada 2022 r.

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański. Po wieczornej Mszy św. będzie możliwość doświadczenia modlitwy inspirowanej wskazaniami św. Ignacego. W ubiegłym miesiącu mogliśmy nasłuchiwać, jak Pan wzywa nas po imieniu, gdy chce nas po-wołać do mniejszych i większych wyzwań. Tym razem będziemy zaproszeni do roz-poznawania i bycia poznawanym

2. Kawiarenka Seniora…

… otwarta w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17. Zaproszenie skierowane zarówno do seniorów, jak i do tych, którzy chciliby swój czas seniorom podarować.

3. Grupa «czterysta pięćdziesiąt sześć»…

… zaprasza uczniów z klasy 4, 5 i 6. Będzie to przestrzeń do spotkania ze swoimi rówieśnikami, dla których także ważne są Boże wartości. Więcej szczegółów i formularz zapisu znajduje się na stronie parafialnej.  

4. Kurs Kana Welcome

…… przypominamy, że jest możliwość uczestnictwa w rocznej formacji skierowanej do małżeństw oraz par niesakramentalnych (grupka 4-5 par). Kurs pomaga budować i pogłębiać relacje, jest to cykl 10 spotkań 1x/m-c. Pierwsze spotkanie – in-formacyjne – odbędzie się dziś (20.11) o godz. 19.00 w Starej Księgarni. Można dokonać zgłoszenia przez formularz znajdujący się na stronie parafialnej lub po prostu przyjść na spotkanie.

5. Modlitwa o wolność…

… dla zniewolonych odbędzie się w czwartek po Mszy wieczornej(ok. 18.40).

6. Caritas…

… prowadził dziś kwestę, by wesprzeć potrzebujących w naszej parafii. (Jest to echo obchodzonego w ub. niedzielę Dnia Ubogich.)

7. Taca remontowa…

… w ubiegłą niedzielę wyniosła 6 983,00 zł. Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!

8. Roraty…

… już za tydzień, jak zwykle będą nam towarzyszyć przez okres Adwentu. W ubr. ku Bożemu Narodzeniu prowadził nas blask bijący od św. Ignacego. Tym razem światło przyjdzie z… Skąd przyjdzie? – o tym za tydzień.

9. Opłatki i świece Caritas…

… będzie można nabywać od przyszłej niedzieli.

10. Dni Xaverianum…

studentów zapraszamy na Dzień Studenta (24 listopada, g. 19:00); absolwentów na Dzień Absolwenta (26 listopada, g. 10:00); a wszystkich na uroczystą Galę Żar Serca (3 grudnia, g. 19:00) i recital Edyty Gepertbilety są dostępne przed kościołem po każdej Mszy. Szczegóły wydarzeń na plakatach i na stronie Xaverianum.

11. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 16-18 grudnia. Zapisy u o. Jarka.

Życzymy dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 13 listopada 2022 r.

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Msza o godz. 18.00, a potem czuwanie, które poprowadzi Wspólnota Magis.

2. Kawiarenka Seniora…

… niezmiennie, zaprasza w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17

3. Nocówka w Xaverianum…

… jest kolejną propozycją spotkania integracyjnego w parafii, z którą wychodzi Wspólnota rodzin. Tym razem zaproszenie skierowane jest głównie do dzieci z klas 4,5,6, ale oczywiście i młodsze i starsze będą mile widziane 🙂
W planach mamy:
Duuużo śpiewania, gry i zabawy, karaoke, wspólne posiłki i nocówkę!
Startujemy w sobotę 19 listopada, o godz. 10.00 w Xaverianum, kończymy w niedzielę Mszą św. o godz. 11.00 w kościele rzecz jasna 🙂

Co należy zabrać:
* karimatę, śpiwór, poduszkę, piżamę, obuwie zamienne do chodzenia po ośrodku
* przybory toaletowe, mały ręcznik
* pieniążki na obiad ( wychodzimy do orientalnej restauracji przy ulicy Oleskiej)
Koszt uczestnictwa 1 osoby to symboliczne 15zł – przeznaczone na zakup produktów na śniadanie i kolację oraz skromne podziękowanie dla gospodarzy Xaverianum za użyczenie lokalu.
Zachęcamy również rodziców do towarzyszenia swoim pociechom ( jest możliwość noclegu w komfortowych warunkach 🙂 koszt 30zł od osoby)
Serdecznie zapraszamy! 

4. Grupa 456…

… to zaproszenie dla uczniów z klasy 4, 5 i 6, by w przyjaznym środowisku mogli spotykać się ze swoimi rówieśnikami, dla których także ważne są Boże wartości. Więcej szczegółów i formularz zapisu znajduje się na stronie parafialnej formularz zapisu

5. Kurs Kana Welcome

… … to propozycja rocznej formacji skierowana do małżonków, również par niesakramentalnych. Kurs pomaga budować i pogłębiać relację małżeńską.
Spotkanie dla zainteresowanych odbędzie się w następną niedzielę 20 listopada o godz. 19.00 w Starej Księgarni. Formularz zapisu znajduje się na stronie parafialnej.

6. Dni Xaverianum…

studentów zapraszamy na Dzień Studenta (24 listopada, g. 19:00); absolwentów na Dzień Absolwenta (26 listopada, g. 10:00); a wszystkich na uroczystą Galę Żar Serca (3 grudnia, g. 19:00) i recital Edyty Gepert (bilety są do nabycia w Xaverianum, ilość miejsc ograniczona, szczegóły na plakatach i na stronie www.xaverianum.pl).

7. Caritas…

… w przyszłą niedzielę będzie prowadził kwestę, by wesprzeć potrzebujących w naszej parafii. Będzie to niejako echo obchodzonego dziś Światowego Dnia Ubogich.

Życzymy dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 6 listopada 2022 r.

1. Różaniec za zmarłych…

… polecanych w wypominkach, odmawiamy codziennie o godz. 17.20, (za wyjątkiem środy kiedy jest Nowenna do Matki Bożej, również o 17.20). Kartki z imionami zmarłych można jeszcze składać w zakrystii.

2. W intencji Ojczyzny…

w Święto Niepodległości, będziemy się modlić na Mszy św. o godz. 9.00
Biskup opolski Andrzej Czaja udziela na ten dzień dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na czuwanie pt. Z sercem na dłoni, z melodią w tle…

4. Kawiarenka Seniora…

… przypominamy, zaprasza w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17

5. Gość Niedzielny…

… jak zwykle, jest do nabycia w zakrystii.

6. Nocówka w Xaverianum…

 

… to propozycja skierowana głównie do dzieci w wieku szkolnym. Odbędzie się w sobotę 19 listopada, początek z samego rana 🙂 Zaprasza Wspólnota rodzin parafialnych, zachęcając:
Będziemy dużo śpiewać, trochę rapować, pójdziemy na wspólny obiad, przygotujemy razem kolację i śniadanie. Chcemy po prostu ze sobą pobyć, lepiej się poznać i nacieszyć swoim towarzystwem.
Mamy nadzieję, że uda nam się raz w miesiącu wyjść z ciekawą propozycją mającą na celu integrowanie naszej wspólnoty. Już wcześniej zorganizowaliśmy „Ognisko z Kostkąi „Ognisko w barwach jesieni”. Szczegóły już wkrótce na plakacie.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 30 października 2022 r.

1. Nabożeństwo różańcowe…

… jutro ostatni raz, o godz. 17.20. Szczególne podziękowania kierujemy dla grup, które włączyły się w prowadzenie nabożeństwa, a były to: Kawiarenka Seniora, Schola liturgiczna, Schola rodzinna, LSO, Magis i dzieci pierwszokomunijne. W ten sposób mogliśmy doświadczyć, że prosta modlitwa różańcowa może przyjmować różne formy wyrazu, które pozwalają na nowo odkrywać bogactwo tej modlitwy.

2. Uroczystość Wszystkich Świętych…

… obchodzimy we wtorek, 1 listopada. Porządek Mszy niedzielny, nie będzie tylko Mszy o godz. 20.00
Na cmentarzu na Półwsi, o godz. 14.00, w starej i nowej kaplicy, odbędzie się Msza św., po niej wyruszy procesja między grobami. (Nasza parafia zwyczajowo jest przypisana do starej kaplicy.)

3. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych…

… tzw. Dzień Zaduszny, obchodzimy w środę, 2 listopada. Z tej racji nie będzie Nowenny do MB.

4. Odpusty zupełny za wiernych zmarłych…

… można uzyskać w dniach 1-8 listopada.
(Do warunków odpustu należą: nawiedzenie cmentarza oraz modlitwa za zmarłych. Ponadto: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.)

5. Różaniec za zmarłych…

… polecanych w wypominkach, będziemy odmawiali codziennie o godz. 17.20. Wyjątkowo nie będzie wypominków w ten czwartek, kiedy jest Nabożeństwo do św. Judy Tadeusza (również o 17.20). Kartki z imionami zmarłych można jeszcze składać w zakrystii.

6. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ.

7. Nabożeństwo do Serca Maryi…

… w sobotę po Mszy o godz. 8.00

Życzymy dobrego tygodnia w refleksji i zadumie!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 23 października 2022 r.

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, czyli modlitwa w duchu ignacjańskim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy po wieczornej Mszy św. Przed m-cem na pierwszym planie były nasze pragnienia i po-ruszenia. tym razem uwagę skierujemy na po-wołanie.

2. Grupa Ignacjańska…

… będzie miała swoje pierwsze spotkanie w piątek po Punkcie Ignacjańskim. Na stronie parafialnej znajduje się formularz zgłoszeniowy, dla tych, którzy jeszcze odnaleźliby w sobie poruszenie, by się zapisać.

3. Randka małżeńska…

…to propozycja skierowana do małżonków, również par niesakramentalnych. Spotkanie pod hasłem: Czułość i bliskość odbędzie się w remizie (sala OSP) w Opolu-Gosławicach w piątek 28 października o 18.30. Będzie krótka konferencja, świadectwo oraz czas dla dwojga.… Organizator zapewnia opiekę dla dzieci. Formularz zgłoszeniowy: https://parafiagoslawice.pl/aktualnosci/randka2022

Randka, organizowana przez parafię Wniebowzięcia NMP, może stać się zaczątkiem rocznej formacji w ramach kursu Kana Welcome. Kurs pomaga budować i pogłębiać relację małżeńską. W zależności od liczby zainteresowanych par spotkania tego kursu mogą się odbywać także przy naszej parafii.

4. Rocznica poświęcenia naszego kościoła…

… przypada w sobotę 29 października. Nasz kościół był poświęcony w 1978 roku., zatem jest to rocznica 44. W tym dniu będziemy dziękować Bogu za naszą świątynię, która jest dla nas miejscem modlitwy zarówno wspólnotowej, jak i osobistej.

5. Imieninowo i urodzinowo…

o. Tadeusz w piątek obchodzi swoje imieniny,
o. Przemek w sobotę ma urodziny.
Podczas Mszy św. – w czwartek i piątek – o godz. 18.00 będziemy modlić się w ich intencjach.

6. Wspólnota Dorosłych…

… zaprasza (tych którzy chcieliby się dołączyć) na spotkanie w czwartek o godz.19.00, w Starej Księgarni.

7. Różaniec za zmarłych…

… polecanych w wypominkach, będzie miał miejsce w listopadzie. Kartki z imionami zmarłych można składać w zakrystii.

8. Misyjnym Szlakiem…

… najnowszy numer jezuickiego informatora misyjnego jest wyłożony na stolikach (z tyłu i pośrodku kościoła). Zapraszamy do zabrania i lektury artykułów, które mówią o pracy jezuitów w krajach misyjnych.

9. Taca remontowa…

… 2 tygodnie temu wyniosła 8 208 zł, w tym 10 €

Natomiast w ub. tyg. w ramach kwesty na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin zebraliśmy 3 472 zł
Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 16 października 2022 r.

1. (dziś) Dzień Papieski…

… w którym wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2. Ognisko integracyjne – W barwach jesieni

… już dziś od 16.30, w ogrodzie za kościołem. W programie:
→ ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków,
→ gry i zabawy dla dużych i małych,
→ sporo grania i śpiewania.
Zabierz RODZINĘ, dobry humor, śpiewnik, ulubioną przekąskę/kiełbaskę/coś do picia. ZAPRASZAMY!!!

3. Nabożeństwa różańcowe…

… mają miejsce codziennie o godz. 17.20

4. Krucjata Różańcowa…

… zaprasza w środę na marsz pokutny ulicami Opola. Szczegóły na plakacie.

5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Różaniec przed Mszą poprowadzą ministranci, natomiast po Mszy, na czuwanie w klimacie zawierzenia Maryi, zaprasza Wspólnota Magis.

6. Wypominki (za zmarłych)…

… w tradycyjnej formie będą miały miejsce w listopadzie. W modlitwie różańcowej będziemy polecali zmarłych. Ich imiona możemy wypisywać na kartkach, które znajdują się pośrodku i z tyłu kościoła, i składać w zakrystii.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 9 października 2022 r.

1. Nabożeństwa różańcowe…

… mają miejsce codziennie o godz. 17.20

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na czuwanie pt. Z sercem na dłoni, z melodią w tle…
W ten piątek przypada również wspomnienie Św. Małgorzaty Maria Alacoque, która jest nazywana świętą od  Serca Jezusowego a jej figura stoi w naszym ołtarzu po lewej stronie.

3. Grupa ignacjańska…

… to propozycja, która jest zaproszeniem dla wszystkich,
którzy chcą wzrastać w świadomości swoich wewnętrznych poruszeń i na ich podstawie podejmować właściwe, czyli zgodne z wolą Boża decyzje. Na stronie parafialnej znajduje się formularz zapisu. Zapraszamy chętnych do udziału w pełnej (nie)zwykłości podróży w głąb siebie.

4. Marsz dla życia i rodziny…

… odbędzie się dziś, poczatek o godz. 15.00 na pl. św. Sebastiana. Celem tego marszu jest promowanie wartości życia, rodziny oraz wierności w małżeństwie,

5. Ognisko integracyjne – W barwach jesieni

… w przyszłą niedzielę, w ogrodzie jezuickim za kościołem. Przewidziane pieczenie kiełbasek i ziemniaków; gry i zabawy dla dużych i małych, sporo grania i śpiewania.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 25 września 2022 r.

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami piąty piątek miesiąca, który ma nazwę: Jeden Punkt (świetlisty) – czyli Adoracja NS w ciszy i ciemności. Po Mszy o godz. 18.00

2. O. Wacław…

w środę obchodzi swoje imieniny. W jego intencji będziemy się modlić szczególnie podczas Mszy św. o godz. 18.00

3. Kawiarenka Seniora…

… zaprasza w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17.

4. Pierwsza sobota października

→ po Mszy o godz. 8.00 – nabożeństwo do Serca Maryi
→ a o godz. 17.20 – pierwsze nabożeństwo różancowe.

5. Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie XAVERIANUM…

… zaprasza studentów, wykładowców oraz pracowników opolskich uczelni na Mszę inaugurującą Nowy Rok Akademicki. Przyszła niedziela, 2 października, godz. 20.00
Tym samym niedzielna Msza o 20, która w lipcu i sierpniu funkcjonowała jako „wakacyjna”, od października powraca jak „akademicka dwudziestka”.

5. Taca remontowa…

… z drugiej niedzieli września wyniosła 7 847,00 Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!

7. Pielgrzymka do Ziemi Świętej…

ważny komunikat od o. Jacka:

W wyniku korekty rozkładu zimowego PLL LOT anulowane zostały rejsy bezpośrednie Kraków – Tel Aviv – Kraków. W związku z tym rezerwacja dla naszej grupy została zmieniona na przelot Warszawa – Tel Aviv – Warszawa w terminie 17 – 26.02.2023.
Szczegółowy rozkład godzinowy (aktualny na 19.09.2022 – o ewentualnych zmianach/ korektach będziemy Państwa informować na bieżąco)
Warszawa – Tel Aviv – godz. 22.50 – 03.35
Tel Aviv – Warszawa – godz. 11.35 – 14.35
Cena wyjazdu i program na miejscu nie ulegają zmianie.
O. Jacek uprzejmie prosi o potwierdzenie na adres jacek.drabik@jezuici.pl, ile osób z grupy akceptuje zmianę rozkładu (potwierdzenie do końca września (to ważne w kontekście zwrotu wpłaconej zaliczki)

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 18 września 2022 r.

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, czyli modlitwa w duchu ignacjańskim. Po Mszy o godz. 18.00

Od jesieni – jako konkretny owoc niedawno zakończonego Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego (z okazji 500-lecie nawrócenia św. Ignacego) – pojawi się nowa propozycja skierowana przede wszystkim do osób z doświadczeniem rekolekcji ignacjanskich, ale nie tylko. To zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą wzrastać w świadomości swoich wewnętrznych poruszeń i na ich podstawie podejmować w życiu właściwe, czyli zgodne z wolą Boża decyzje. Pierwsze informacje nt. powstającej grupy będzie można uzyskać w piątek po Punkcie Ignacjańskim.

2. Kawiarenka parafialna...

… zaprasza w każdą niedzielę po Mszy o godz. 11.00

3. Kawiarenka Seniora…

… również w dobrym stylu wznowiła swoją działalność, i nieustannie szeroko otwiera drzwi w każdy wtorek, w godz. od 14 do 17.

4. Gość Niedzielny…

… jak zwykle, do nabycia w zakrystii.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej