Ogłoszenia duszpasterskie – 22 maja 2022 r.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

2. Biały Tydzień…

… dla 22 dzieci, które dziś przystąpiły do I Komunii Świętej, będzie miał miejsce w tym tygodniu na Mszach o godz. 18.00

3. Rocznica I Komunii Świętej…

… będzie miał miejsce w najbliższą niedzielę, 29 maja, na Mszy o 11.00

4. W drodze ze Zmartwychwstałym…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim Spotkanie Zmartwychwstałego z…dziećmi… Ignacjańska wdzięczność, to będzie główny motyw tego nabożeństwa: wdzięczność dzieci za dar I Komunii Świętej, ale i nauka dla nas wszystkich jak zauważać to, czym jesteśmy obdarowani.

5. Wieczór uwielbienia…

… odbędzie się w sobotę, bezpośrednio po Mszy wieczornej. W wigilię Wniebowstąpienia będziemy uwielbiać Pana, który wstępuje do nieba, by zesłać nam Ducha Pocieszyciela.

6. Wspólnota Dorosłych:

… a z nią związane 2 rzeczy, które będą miały miejsce w czwartek.

1) Modlitwę o wolność…

… dla zniewolonych, o ochronę przed zniewoleniami dla młodzieży oraz o pokój na świecie o godz. 19:00

2) Szkoła Ewangelizacji…

… drugie spotkanie z cyklu bezpośrednio po Modlitwie o wolność w Starej Księgarni. Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej formacjadoroslych.pl

7. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 12 a 16.

8. Wakacyjny porządek Mszy…

Planujemy w tym roku na okres lipca i sierpnia zawiesić Mszę o godz. 16.00, a w zamian kontynuować Mszę o 20.00, która na okres lata z „akademickiej” zamieni się na „wakacyjną”.

9. Pielgrzymka do Ziemia Święta…

Śladami Pana Jezusa – zaprasza o. Jacek. Termin 18-25 lutego 2023.W programie: Ein Karem, Betlejem, Cezarea Nadmorska, Kana, Nazaret, Tyberiada, Góra Tabor, Jerozolima, Jerycho, Morze Martwe, Jaffa. Koszt: 1550 PLN + 580 USD. Cena zawiera: przejazd autokarem na trasie Opole-Kraków-Opole, przelot na trasie Kraków-Tel Aviv-Kraków, 7 noclegów (pokoje 2-os.), wyżywienie (śniadanie/obiadokolacja), przejazdy autokarem na miejscu, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługę pilota i lokalnego przewodnika, zestawy słuchawkowe tour guide, składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy i Gwarancyjny, ubezpieczenie KL i NNW (zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych i Covid19), napiwki dla lokalnej obsługi i innych świadczeń związanych z realizacją programu pielgrzymki. Zapisy do wyczerpania wolnych miejsc lub do 28 sierpnia 2022.

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 15 maja 2022 r.

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. O. Jarosław Studziński…

… dołączył wczoraj do naszej jezuickiej wspólnoty – serdecznie go witamy. O. Jarosław będzie pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego.

2. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

3. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 12 a 16.

4. Krucjata Różańcowa…

… zaprasza w środę na marsz pokutny ulicami Opola. Szczegóły na plakacie.

5. W drodze ze Zmartwychwstałym…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, piątek młodzieżowy, a w nim wspólnota Magis poprowadzi Spotkanie Zmartwychwstałego z uczniami z Emaus. Piątek, po Mszy, ok. 18.40

6. Pierwsza Komunia…

… będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę na Mszy o godz. 11.00 Przystąpi do niej 22 dzieci.

7. Taca remontowa…

… z ostatniej niedzieli wyniosła 8 390 zł, w tym 19,40 € Za tę, i wszystkie inne ofiary – bardzo dziękujemy!

8. Program Powrót i odnowa

… to pomoc dla kobiet zmagających się z konsekwencjami przerwania ciąży. Program składa się z 9 cotygodniowych spotkań w małej grupie. Jest okazją, by w atmosferze bezpieczeństwa i współczucia przyjąć uzdrowienie i odnowę.
Może znamy osoby cierpiące z tego powodu – weźmy dla nich wizytówki i ulotki dostępne z tyłu kościoła i dyskretnie zaprośmy na kurs. Więcej informacji o kursie Powrót i odnowa na stronie powrotiodnowa.org

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 8 maja 2022 r.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

2. Bierzmowanie…

… odbędzie się we wtorek 10 maja o godz. 18.30. Do sakramentu bierzmowania przystąpi 57 osób z naszej parafii, a także młodzież z parafii św. Karola Boromeusza. Nie będzie zatem Mszy św. o godz. 18.00, ale nabożeństwo majowe odbędzie się normalnie o godz. 17.30

3. W drodze ze Zmartwychwstałym…

… przed nami drugi piątek miesiąca, zabarwiony duchowością małżeńską/rodzinną. Stąd modlitwę poprowadzą małżeństwa ze wspólnoty „Notre-Dame”. Zaprezentują nam Spotkanie Zmartwychwstałego z Piotrem i Janem. Piątek, po Mszy, ok. 18.40

4. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 12 a 16.

5. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 10-12 czerwca. Zapisy u o. Jacka (ilość miejsc ograniczona).

6. Pomoc dla Ukrainy 

Ostatni uchodźcy opuścili nasz Ośrodek 28 kwietnia. W sumie gościliśmy 8 osób, które przebywały u nas od 23 marca. Różni ofiarodawcy przekazali nam w sumie 3 150zł na wyżywienie. Koszty poniesione z tego tytułu wyniosły 4 217,59zł. W tych kosztach nie są ujęte pojedyncze zakupy ofiarowane przez kilka osób, obiady dostarczane przez p. Andrzeja w ostatnich tygodniach pobytu uchodźców oraz media (ogrzewanie, energia elektryczna oraz woda). Na środki medyczne nasi studenci przed Świętami zebrali 789,50zł oraz 20 euro. Środki zostaną przekazane na konto jednej z fundacji zajmującej się pomocą dla Ukrainy. Dziękujemy za Waszą hojność i zaangażowanie w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 1 maja 2022 r.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Nabożeństwo majowe…

… od dziś, codziennie o godz. 17.30

2. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny…

… Królowej Polski, głównej Patronki Polski, wypada we wtorek. Msze wg porządku dnia powszedniego.
Dodatkowa Msza, w intencji Ojczyzny, będzie miała miejsce o godz. 12.00. Po Mszy śpiew pieśni patriotycznych w kawiarence parafialnej, zapraszamy wszystkich a zwłaszcza seniorów.

3. Msza zbiorowa za zmarłych…

… przypominamy, ma miejsce w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 18.00. Kartki w wypominkami można składać w zakrystii lub do skarbony na filarze.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo pierwszopiątkowe, połączone ze Spotkaniem Zmartwychwstałego z umiłowanym uczniem… Czuwanie to poprowadzą ministranci.

Szczególnie są zaproszeni kandydaci do bierzmowania, gdyż to nabożeństwo rozpocznie…

5. … Weekend z Duchem Świętym...

… … przed bierzmowaniem, które będzie miało miejsce 10 maja. To propozycja trzydniowych rekolekcji, które po (1) piątkowym wieczorze, będą mieć swą kontynuację (2) w sobotę o godz. 18.00 – po Mszy św. modlitwę uwielbienia poprowadzi wspólnota Magis. (3) Zakończeniem tych rekolekcji będzie niedzielna Msza o godz. 12.30. Zapraszamy nie tylko bierzmowanych i ich rodziców, ale wszystkich.

Ponadto w tym tygodniu:

  • I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
  • I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 24 kwietnia 2022 r.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

1. Szkoła Ewangelizacji…

… to cykl 4 spotkań przygotowujących do dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Drugie spotkanie z cyklu odbędzie się w najbliższy czwartek. Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej formacjadoroslych.pl Zaprasza Wspólnota Dorosłych.

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Trwa wielkanocny cykl W drodze ze Zmartwychwstałym…
Ławka, która stoi obok ambony, jest motywem, który łączy wszystkie kolejne piątki okresu wielkanocnego.
Przed nami piąty piątek miesiąca, który ma nazwę: Jeden Punkt (świetlisty) – w ciszy i ciemności. Będzie to zatem spokojne spotkanie, któremu będzie dodatkowo towarzyszył motyw dotyku. Początek po Mszy, ok. godz. 18.40

3. Wieczor uwielbienia…

… odbędzie się w sobotę, bezpośrednio po Mszy wieczornej. Od tygodnia po okresie Wielkiego Postu brzmi ponownie radosne Alleluja, czyli Chwalcie Pana! Ten sobotni wieczór będzie właśnie okazją, by uwielbić Boga, wśród radosnych śpiewów,

4. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 12 a 16.

5. Taca remontowa…

… sprzed 2 tygodni wyniosła 9 783,98 zł, w tym 18,05 € Za tę, i wszystkie inne ofiary – bardzo dziękujemy!

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 17 kwietnia 2022 r.

NIEDZIELAZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

1. Dziękujemy…

… (wszystkim) tym, którzy przyczynili się do tego, byśmy na nowo mogli przeżyć największą tajemnicę naszej wiary: tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego, Jezusa Chrystusa. A szczególnie dziękujemy:

  • Ministrantom, za widoczne uwidacznianie znaków;
  • Scholi za tworzenie klimatu, w którym nasze serca mogły unosić się ku górze;
  • Dekoratorom za wystrój – począwszy od Ciemnicy, poprzez Grób Pański i kończąc na dekoracji głównej ołtarza – którego piękno dostosowane do sytuacji pozwala/ło wchodzić w głąb Tajemnicy;
  • Uczestnikom liturgii za to, żeśmy mogli (razem) tworzyć wspólnotę spoglądającą w jednym kierunku, i razem dojść do chwili, by usłyszeć, a mamy nadzieję i poczuć, że… Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!

/Stąd też…/

2. Dzwony…

… które w naszym kościele w czasie Wielkiego Postu biły raz dziennie o godz. 15.00, w okresie Wielkanocnym będą biły o godz. 12.00, by przypominać nam o tym, że… Chrystus Zmartwychwstał!
Zarazem bicie dzwonu ma zapraszać  do czujności, by nasze oczy były otwarte na to, by dostrzec Zmartwychwstałego, który chodzi po naszych ścieżkach i ulicach, i próbuje się do nas przyłączyć.

/Pomocą ku temu będą także…/

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… w okresie Wielkiego Postu były wypełnione przez nabożeństwo Drogi krzyżowej. Naturalnym przedłużeniem Drogi krzyżowej, w okresie Wielkanocnym, będzie cykl pt. W drodze ze Zmartwychwstałym.
Przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim Spotkanie Zmartwychwstałego ze swoją Matką. Czuwanie/nabożeństwo będzie miało formę „ożywionej medytacji”, gdzie nie zabraknie elementów teatru, radosnego śpiewu i czasu na zatrzymanie w ciszy, by porozmawiać ze Zmartwychwstałym. Początek po Mszy, ok. godz. 18.45

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 10 kwietnia 2022 r.

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Gorzkie żale…

… dziś o godz. 17.00. O. Przemek zakończy cykl kazań pasyjnych.

2. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 11 a 16.

TRIDUUM PASCHALNE

3. Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00
Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.30

4. Wielki Piątek

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 7.00
Droga krzyżowa o godz. 15.00

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie do godz. 22.30

5. Wielka Sobota

Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie od godz. 7.00

Święcenie pokarmów od 9.00 do 13.00

Wigilia Paschalna o godz. 21.00
Tą Mszą rozpoczynamy świętowanie uroczystości Zmartwychwstania.
To najbardziej uroczysta Msza św. w ciągu całego roku liturgicznego, nazywana jest „matką wszystkich liturgii”. (Na zakończenie procesja rezurekcyjna.)

6. Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny

Msze wg niedzielnego rytmu, nie będzie tylko Mszy o godz. 20.00

7. Spowiedź w Wielkim Tygodniu

Poniedziałek, Wtorek, Środa:
→ rano: zwyczajnie 20 min. przed każdą Mszą św. (6.40, 7.40)
→ po południu: od 15.15 (do 18.00)

Wielki Czwartek: od 7.00 do 10.00 i od 14.00 do 17.00

Wielki Piątek:     od 7.00 (cały dzień) do 17.00

Wielka Sobota:    od 7.00 do 13.00

W dni świąteczne – Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny – spowiedzi nie będzie.

8. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 10-12 czerwca. Szczegóły w zakładce “Warsztaty..”. Zapisy u o. Jacka (ilość miejsc ograniczona).

9. Pomoc uchodźcom z Ukrainy…

… w Xaverianum gościmy dwie rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnim czasie włączyli się w pomoc (zakupy żywności, bonów obiadowych i środków higieny osobistej). Na ten moment wciąż potrzeba zaopatrzenia w żywność i obiady oraz pomoc w znalezieniu pracy. Kontakt w tej sprawie z o. Jackiem.

Życzymy błogosławionego Wielkiego Tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 3 kwietnia 2022 r.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Akademickie Rekolekcje Wielkopostne…

… pt. „Bóg traktuje cię poważnie” będą miały miejsce od dzisiaj do wtorku. Poprowadzi je o. Oskar Maciaczyk OFM (franciszkanin, duszpasterz akademicki z Wrocławia). Eucharystia z nauką rekolekcyjną w niedzielę o 20:00, w poniedziałek i wtorek o 19:00

2. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Dziś, w kazaniu pasyjnym, spojrzenie na ostatnie godziny życia Pana Jezusa ukaże o. Andrzej – szczególnie są zaproszone dzieci. Natomiast za tydzień cykl kazań pasyjnych zakończy o. Przemek.

3. Akademicka Droga krzyżowa…

… odbędzie się w środę o g. 20:00, początek na placu kościelnym. Zapraszamy wszystkich chętnych.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, a w nim Droga krzyżowa, którą poprowadzą rodziny dzieci pierwszokomunijnych, zwłaszcza dla swych dzieci, ogólnie dla dzieci, ale i dla każdego. Tytuł: Najtrudniejsze drogi w naszym życiu… On to przeżył. Ty też to przeżywasz… To nabożeństwo będzie miało formę pewnego rodzaju spektaklu.

Przypominamy, że Droga krzyżowa, ma także miejsce o godz. 15.00

5. Nabożeństwo do św. Judy…

… w czwartek o godz. 17.30

6. Spowiedź…

Zachęcamy, by już w tym tygodniu przystępować do tzw. „spowiedzi przedświątecznej”:
→ raz po to, by uniknąć kulminacji tuż przed świętami;
→ dwa, wcześniejsza spowiedź pomoże nam w owocniejszym przeżyciu Wielkiego Tygodnia.
Spowiedź rozpoczynamy się co najmniej 20 min. przed każdą Mszą św. a w piątek o 15.00

7. Kawiarenka Seniora…

… zaprasza we wtorek pomiędzy 11 a 16

8. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 10-12 maja. Zapisy u o. Jacka (ilość miejsc ograniczona).

9. Inicjatywa oddolna…

… i spontaniczna pojawiła się w naszej parafii, ale ponieważ jest chwilowo tajna, prosimy o zapoznanie się ze szczegółami przez uważne przeczytanie plakatu wiszącego obok głównego wejścia. Koordynatorzy akcji liczą na szeroki odzew!

Życzymy dobrego V tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 27 marca 2022 r.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo, którego (naturalnym) przedłużeniem będzie… Droga krzyżowa, którą poprowadzi Młodzieżowa Wspólnota Magis.
Przypominamy, że Droga krzyżowa, ma także miejsce o godz. 15.00

2. Pierwsza sobota…

… z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

3. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Dziś, kolejne aspekty Męki Pańskiej przedstawi o. Jacek. Natomiast za tydzień o. Andrzej szczególnie zaprasza dzieci, by razem z nimi spojrzeć na to, co Pan Jezus dla nas uczynił w ostatnich chwilach swojego życia.

4. Kawiarenka Seniora…

… zapraszamy we wtorek pomiędzy 11 a 16.

5. Nocna Pielgrzymka Mężczyzn…

… na Górę św. Anny odbędzie się w nocy z 8/9 kwietnia. Dziś ostatni dzień zapisów (tylko i wyłącznie) drogą elektroniczną: jacek.drabik@jezuici.pl

6. Pomoc uchodźcom z Ukrainy…

… w Xaverianum gościmy trzy rodziny. Można włączyć się w konkretną pomoc dla nich, kontaktując się wcześniejszy z o. Jackiem.

7. Akademickie Rekolekcje Wielkopostne…

… pt. „Bóg traktuje cię poważnie” odbędą się w dniach 3-5 kwietnia. Poprowadzi je o. Oskar Maciaczyk OFM (franciszkanin, duszpasterz akademicki z Wrocławia). Eucharystia z nauką rekolekcyjną w niedzielę o 20:00, w poniedziałek i wtorek o 19:00

8. Taca remontowa…

… 2 tygodnie temu wyniosła 7 354,71 zł, w tym 3,24 €

Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!

Życzymy dobrego IV tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 20 marca 2022 r.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego…

… wypada w najbliższy piątek… Na Mszy wieczornej będzie można podjąć Duchową Adopcję dziecka poczętego. Wypełnione deklarację będzie można złożyć w procesji z darami. Szczegóły na ulotkach wyłożonych z tyłu i pośrodku kościoła.

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim droga krzyżowa, pt. Droga prostych słów… Będzie to pewne nawiązanie do drogi krzyżowej z ubr., której tytuł brzmiał: Droga krzyżowa z tymi, którzy głosu nie mają…

Po duchowych przeżyciach, w opcji rozszerzonej, Punkt Ignacjański zaprasza na herbatkę ignacjańską do Starej Księgarni.

Przypominamy, że Droga krzyżowa, ma także miejsce o godz. 15.00

3. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kolejne aspekty Męki Pańskiej w kazaniach pasyjnych będą nam ukazywali, dziś o. Tadeusz, a za tydzień o. Jacek.

4. Kawiarenka Seniora…

… wznawia swoją działalność. Zapraszamy już w najbliższy wtorek pomiędzy od 11 do 16.

5. Szkoła Ewangelizacji…

… to cykl 4 spotkań przygotowujących do dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Spotkania będą odbywać się w 4-te czwartki w kolejnych miesiącach. Najbliższe spotkanie w najblizszy czwartek w salce pod kościołem. Szczegóły na plakatach. Zaprasza Wspólnota Dorosłych.

6. Niedziela Radości…

… już za tydzień. Z tej okazji na Mszy o 11.00 chcemy zaprosić wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania z gitarą i bębnem.
A kto będzie grał i śpiewał? Kto chce! Zapraszamy wszystkich muzykujących – dzieci i dorosłych, którzy chcieliby do tej niedzieli się przygotować, na mały warsztacik muzyczny dzień wcześniej, w sobotę 26.03 na godz. 18.00 do Starej Księgarni.

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 13 marca 2022 r.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca – piątek młodzieżowy. O godz. 18.00 Msza, a po niej, ok 18.40, będzie miała miejsce droga krzyżowa w formie misterium Męki Pańskiej, którą poprowadzą i do której rozważania ułożyli nasi ministranci.
Zapraszamy także na drogę krzyżową, która ma miejsce o godz. 15.00

2. Uroczystość Świętego Józefa…

… wypada w najbliższą sobotę.

3. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne dziś głosi o. Jerzy, za tydzień o. Tadeusz.

4. Kawiarenka Seniora…

… wznawia swoją działalność. Będzie otwarta we wtorki od 11 do 16, począwszy od 22 marca.

5. Misyjnym Szlakiem…

… najnowszy numer jezuickiego biuletynu misyjnego jest wyłożony na stolikach (z tyłu i pośrodku kościoła). Zapraszamy do zabrania i lektury artykułów, które mówią o pracy jezuitów w krajach misyjnych. Dziś, tzw. Niedzieli Ad Gentes, to okazja okazja do modlitewnego i materialnego wsparcia misji i misjonarzy.

Życzymy dobrego II tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 6 marca 2022 r.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Wizytacja kanoniczna parafii…

… będzie miała miejsce w czwartek, przeprowadzi ją ks. bp. Rudolf Pierskała. Biskup jako następca apostołów (i jak niegdyś oni sami) odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość naszej wiary. Zapraszamy, by wziąć udział w tym spotkaniu, którego centralnym wydarzeniem będzie Msza św. o godz. 18.00

2. Czterechsetna rocznica kanonizacji św. Ignacego…

… a także św. Franciszka Ksawerego, przypada w sobotę. Jest to centralne wydarzenie trwającego Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego. Uroczyste obchody mają nam ukazać, że nawrócenie jest procesem, który prowadzi do świętości. To wydarzenie, na progu Wielkiego Postu, może być i dla nas inspiracją do nawracania się, które skieruje nas na drogę świętości.
Świętowanie w naszej parafii będzie miało miejsce na Mszy św. o godz. 18.00, której będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Czaja. Po Mszy św. będą dostępne Świece jubileuszowe, Woda św. Ignacego oraz inne pamiątki.

3. Droga krzyżowa…

… w piątek, o godz. 15.00 z myślą przewodnią: Jeśli kto chce póść za Mną (…) niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje (Mk 8,34)
i ok. godz. 18.40 Droga krzyżowa: nie uciekać od tego, do czego jesteśmy powołani.

4. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne – Oczami sześciu świadków. Dziś rozpoczyna o. Wacław, za tydzień będzie kontynuował o. Jerzy.

5. DA Xaverianum

1) IRS czyli ignacjański rachunek sumienia…

… w środy Wielkiego Postu 20:00-20:15 w Kaplicy DA, by wzrastać w świadomości duchowej.

2) Ogrójec…

… to czwartkowe wielkopostne wieczory czuwania przed Najświętszym Sakramentem, godz. 19:00 w Kaplicy DA

3) 8.NPM (Nocna Pielgrzymka Mężczyzn)…

… na Górę św. Anny odbędzie się w nocy z 8/9 kwietnia. Zapisy chętnych do 27 marca tylko i wyłącznie drogą elektroniczną: jacek.drabik@jezuici.pl

4) Pomoc uchodźcom…

.. którzy dotarli do Opola. W DA Xaverianum jest miejsce spotkań dla dzieci i matek z Ukrainy. Zapraszamy w każdy piątek w od 15:00 do 18:00. Jeśli chcecie przekazać jakieś zabawki, żywność o długim terminie ważności lub upiec ciasto i nim się podzielić to prosimy o kontakt z o. Jackiem. W razie pojawienia się innych konkretnych potrzeb zwrócimy się do was z prośbą o pomoc. 

6. Ofiary na pomoc Ukrainie…

… w ub. niedzielę i w Środę Popielcową, wyniosły (w sumie) 11 423,98 zł (w tym 10,50  € )

7. Dekanalne spotkanie synodalne…

… odbędzie się w dniach 25 marca i 8 kwietnia o godz. 19.30 w domu katechetycznym Parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do zakrystii.

8. Wspólnota L’Arche…

… jej członkowie są dzisiaj z nami i podzielą się ideą prowadzenia domu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. (Opowiedzą oni o życiu wspólnoty i pomyśle utworzenia takiego domu w Opolu.)

Życzymy dobrego I tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 27 lutego 2022 r.

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Środa Popielcowa…

Msze św. rano o godz. 7.00, 8.00, 9.00, i wieczorem o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 20.00.
W tym dniu nie będzie spowiedzi:
raz, by skupić się na bogactwie Słowa i wymownym znaku popiołu,
dwa, konieczność „zagęszczenia” Mszy nie służy spokojnej spowiedzi.
Zapraszamy zatem, by posypanie głów popiołem było już efektem wcześniejszej spowiedzi, lub czytelnym przygotowaniem do niej po Popielcu.

2. Droga krzyżowa…

… wypełni przestrzeń Piątkowych Wieczorów Modlitewnych.
Przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ, którego (naturalnym) przedłużeniem będzie… Droga krzyżowa,
Zapraszamy także [jak to miało miejsce w ubr.] na Drogę krzyżową, która będzie miała miejsce o godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia. Pan Jezus powiedział do św. S. Faustyny: Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim (…) Staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową (Dz.1572)

Stąd też…

3. Dzwony…

… w naszym kościele w czasie Wielkiego Postu będą biły raz dziennie o godz. 15.00, jako wezwanie do nawracania się… i jednocześnie zaproszenie do zanurzania się w Miłosierdzie Jezusa w godzinie Jego śmierci na krzyżu.

4. Gorzkie Żale…

… bedą miały w każdą niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne – Oczami sześciu świadków. Sześciu świadków, bo i sześciu głoszących, rozpocznie o. Wacław i następnie coraz młodsi z naszej jezuickiej wspólnoty.

Ponadto w tym tygodniu:
I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

5. Taca remontowa…

… 2 tygodnie temu wyniosła 8 169,49 zł, w tym 50,46 € Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!

6. Dzień postu, modlitwy oraz solidarności z Ukrainą…

… będzie miał miejsce w Środę Popielcową. Dziś, i w środę, po każdej Mszy św. można złożyć ofiarę do koszyka (obok figury św. Ignacego). Zebrane środki, za pośrednictwem Caritas, zostaną wykorzystane na pomoc dla mieszkańców oraz uchodźców wojennych z Ukrainy.

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 20 lutego 2022 r.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Modlitwa w intencji osób zniewolonych…

… oraz o ochronę młodzieży przed zniewoleniami, będzie miała miejsce w czwartek, bezpośrednio po Mszy (ok. 18.35). Na tę modlitwę, i na spotkanie, które odbędzie się po niej, zaprasza Wspólnota Dorosłych. Więcej informacji na stornie formacjadoroslych.pl

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, czyli modlitwa w duchu ignacjańskim. W ramach Punktu można wziąć udział w samej tylko modlitwie, ale – od tego m-ca – dochodzi także opcja rozszerzona, tj.: herbatka ignacjańska na zakończenie (z tajemniczą niespodzianką pośrodku).
Punkt Ignacjański staje się, poniekąd, Trójpunktem. Zapraszamy do wspólnej modlitwy po wieczornej Mszy św.

3. Wieczor uwielbienia…

… odbędzie się w sobotę, bezpośrednio po Mszy wieczornej. Chcemy razem uwielbiać Boga, wśród radosnych śpiewów, nie za to, co nam dał, co dla nas zrobił, ale za to Kim jest!
Często posługujemy się modlitwą prośby – prosząc o coś; coraz częściej modlitwą dziękczynienia – dziękując za coś; natomiast w modlitwie uwielbienia nie chodzi o „coś”, ale o spotkanie, by pełniej zobaczyć kim jest nasz wspaniały Pan!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 13 lutego 2022 r.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Święto świętych Cyryla i Metodego…

… patronów Europy, przypada jutro w poniedziałek.
W tym dniu o. Józef obchodzi swoje 80 urodziny.

2. Święty Klaudiusz de la Colombiere…

… Apostoł Serca Pana Jezusa, jego figura stoi w ołtarzu po prawej stronie. We wtorek, przypada jego wspomnienie. (Zapraszamy na Msze, by wsłuchać się w jego przesłanie.)

3. Krucjata Różańcowa…

… zaprasza w środę na marsz pokutny ulicami Opola. Szczegóły na plakacie.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Msza o godz. 18.00, a potem czuwanie, które poprowadzi Wspólnota Magis.

5. Bierzmowanie…

… będzie miało miejsce 10 maja o godz. 18.30. Zaktualizowane informacje nt. przygotowań znajdują się na stronie parafialnej.

6. Czterechsetna rocznica kanonizacji św. Ignacego…

… przypada w sobotę 12 marca. Uroczyste obchody będą miały miejsce na Mszy św. o godz. 18.00, której będzie przewodniczył ks. Bp Andrzej Czaja.

7. «Nowenna niedziel»…

… poprzedzająca Złoty Jubileusz Diecezji Opolskiej, rozpoczyna się dziś, i będzie miała swój szczególny akcent w kolejne niedziele przy okazji Mszy św. o godz. 12.30

8. DA Xaverianum…

… po zakończeniu sesji egzaminacyjnej studenci odpoczywają. Wszystkie spotkania są zawieszone do 27 lutego. (Do zobaczenia po feriach.)

Dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 6 lutego 2022 r.

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dobrobony…

… o nominałach 10 i 20 zł (spożywcze i apteczne) możemy nabywać w zakrystii, a następnie ofiarować je osobom potrzebującym.

2. Światowy Dzień Chorego…

… przypada w najbliższy piątek, we wspomnienie NMP z Lourdes. W intencji chorych będziemy się szczególnie modlić na Mszy św. o godz. 18.00.
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną sakrament chorych nie będzie udzielany w czasie tej Mszy, jak to miało miejsce zazwyczaj. Po Mszy św. będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem zakończona błogosławieństwem lurdzkim. (Prosimy rodziny i sąsiadów chorych o pomoc w przybyciu do kościoła.)
Jednocześnie informujemy, że sakramentu chorych udzielamy w czasie posługi indywidualnej w domu, na życzenie chorego. Zachęcamy do zgłoszeń, jeśli są takie potrzeby i pragnienia.

W tym dniu przypada również drugi piątek miesiąca, kiedy to w ramach Piątkowych Wieczorów Modlitewnych, modlimy się w intencji małżeństw i rodzin.

3. Złoty Jubileusz Diecezji Opolskiej…

… rozpocznie się w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma. Od 13 lutego, przez dziewięć kolejnych niedziel poprzedzających rozpoczęcie obchodów, będzie trwała tzw. «Nowenna niedziel». W naszym kościele szczególny akcent znajdzie to przy okazji Mszy św. o godz. 12.30. Będziemy odczytywać krótkie teksty opisujące historię powstawania i funkcjonowania Diecezji
(Będzie to okazja do budzenia nadziei i podejmowania wysiłków, aby – z szacunkiem dla przeszłości – myśleć i odważnie kreować przyszłość oraz – zawierzając ją Bożej opatrzności – pisać kolejne karty historii naszej diecezjalnej wspólnoty wierzących.)

Dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 30 stycznia 2022 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Kolędowanie…

… dziś, po Mszy o godz. 16 (czyli ok. 16.50). Kolędowanie poprowadzi nasza parafialna schola.

2. Święto Ofiarowania Pańskiego…

… popularnie zwane świętem MB Gromnicznej) obchodzimy w najbliższą środę. (Msze Święte jak w dzień powszedni.) Tego dnia obchodzimy także Dzień Życia Konsekrowanego. (Będzie okazja, by złożyć ofiarę na wparcie zakonów klauzurowych.)

3. Wspomnienie św. Błażeja…

… i specjalne błogosławieństwo świec, połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka – w czwartek.

4. Wspomnienie św. Agaty…

… i błogosławieństwo chleba i wody jako pomocy chroniącej przed niebezpieczeństwem ognia – w sobotę.

5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ.

Ponadto w tym tygodniu:
→ środa, jak co tydzień, Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
→ I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
→ I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

Dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 23 stycznia 2022 r.

III NIEDZIELA ZWYKŁA C – Niedziela Słowa Bożego

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, czyli modlitwa w duchu ignacjańskim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy po wieczornej Mszy św.

2. Spowiedź…

… przypominamy, z zasady spowiadamy przed, a nie w czasie Mszy św., czego uzasadnieniem jest stworzenie pewnego „komfortu” zarówno dla penitenta, jak i spowiednika. Spowiedź rozpoczynamy 20 min. przed każdą Mszą św. Planując zatem przystąpienie do sakramentu pojednania, prosimy, w miarę możliwości, uwzględniać powyższą zasadę.
(Pomijamy przypadki mogące się zdarzyć na wskutek nagłych poruszeń, które mogą nas przynaglić do pójścia do kratek konfensjonału.)

3. Kolędowanie…

… w przyszłą niedzielę (30 stycznia), po Mszy o godz. 16 (czyli ok. 16.50). Kolędowanie poprowadzi nasza parafialna schola.

4. Msza o dobrą sesję…

… z indywidualnym błogosławieństwem relikwiami św. Franciszka Ksawerego, w czwartek o 20:00 w kaplicy DA.

Dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 16 stycznia 2022 r.

II NIEDZIELA ZWYKŁA C

1. Fundusz remontowy…

… w ostatnim czasie zasiliły:
Taca remontowa (z ubiegłej niedzieli) – 7 941,99 zł, w tym 2 €
Skarbona remontowa (z ostatnich 5 m-cy) – 3 828,37 zł
Ofiara kolędowa – 7 671 zł
Za te, i wszystkie inne ofiary bardzo dziękujemy!

2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Msza o godz. 18.00, a potem czuwanie, które poprowadzi Wspólnota Magis.

3. Kolędowanie…

dziś w południe kolęduje/kolędowała dziecięca scholka, natomiast za 2 tygodnie, 30 stycznia, zapraszamy do wspólnego kolędowania z naszą parafialną scholą, będzie to miało miejsce po Mszy o godz. 16 (czyli ok. 16.45).

4. Kolęda akademicka…

Duszpasterz zaprasza wszystkich studentów na spotkanie kolędowe do Kaplicy DA Xaverianum (przy ul. Czaplaka 1A wejście obok kaplicy na placu kościelnym). W poniedziałek DS Niechcic, a we wtorek studentów indywidualnych. Spotkanie rozpoczyna się o 20.00, na początek Eucharystia w intencji studentów, a po niej część kolędowa, rozmowa i błogosławieństwo indywidualne.

5. Rekolekcje ignacjańskie w ciszy

Zapraszamy studentów na I/II tydzień ĆD oraz Fundament ĆD. Miejsce: Leśnica k/ Góry św. Anny. Termin I/II tydzień ĆD: 12-20 lutego (koszt 480zł). Termin Fundament ĆD: 15-20 lutego (koszt 300zł). To niesamowity czas spotykania Boga na modlitwie i odkrywania Jego obecności w naszym życiu. Zapisać można się do 30 stycznia u o. Jacka pisząc nadres jdrabik@jezuici.pl (ilość miejsc ograniczona).

6. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 25-27 marca w Xaverianum. Zapisy u o. Jacka.

Dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 9 stycznia 2022 r.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

1. Kolęda…

… w naszej parafii (prawie) dobiegła końca. Dziękujemy za odpowiedź na zaproszenie do wspólnego kolędowania, którego istotą była możliwość spotkania i wzajemnego umocnienia. Ofiara kolędowa, za którą serdecznie dziękujemy, będzie przeznaczona na prace związane z odnowieniem przestrzeni naszego kościoła,

2. Kolęda akademicka…

… rozpocznie się (natomiast) w tym tygodniu. Duszpasterz akademicki zaprasza wszystkich studentów na spotkanie kolędowe do Kaplicy DA Xaverianum przy ul. Czaplaka 1A (wejście obok kaplicy na placu kościelnym).
Każdy akademik UO ma wyznaczony jeden dzień. W poniedziałek DS Kmicic, we wtorek DS Mrowisko i w środę DS Spójnik. Spotkanie rozpoczyna się o 20.00, na początek Eucharystia w intencji studentów, a po niej część kolędowa, rozmowa i błogosławieństwo indywidualne.

3. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 25-27 marca w Xaverianum. Zapisy u o. Jacka.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami drugi piątek miesiąca, w którym, po Mszy wieczornej, modlimy się szczególnie w intencji małżeństw i rodzin.

5. Kolędowanie dziecięcej scholki…

… odbędzie się w przyszłą niedzielę (16.01) na Mszy o godz. 11.00 (troszkę na Mszy i troszkę po). Będzie okazja, by pośpiewać Panu Jezusowi przy wtórze gitar, bębna i dzwoneczków, jak za starych dobrych czasów.
Przy okazji tego kolędowania odbędzie się mała zbiórka wielkich pieniędzy na leczenie Adasia Bieleckiego, weźcie więc brzęczące monety i szeleszczące banknoty! Do zobaczenia!

6. Zaprzysiężenie Parafialnej Rady Ekonomicznej…

… odbędzie/odbyło się podczas specjalnego nabożeństwa o godz. 12.00. Skład Rady został zatwierdzony na posiedzeniu Rady Duszpasterskiej w dniu 30 grudnia. W skład Rady weszli: Krzysztof Bucher, Andrzej Drzewiecki, Rudolf Grabiński, Anna Hałenda i Mateusz Pszczyński.
Zadaniem Rady Ekonomicznej jest wspieranie duszpasterzy w administrowaniu dobrami parafialnymi (nieruchomościami, ruchomościami, finansami oraz prawami majątkowymi).

Wszystkim naszym parafianom – miejscowym, jak i zamiejscowym,
życzymy dobrego I tygodnia Okresu Zwykłego!

dowiedz się więcej