Ogłoszenia duszpasterskie – 13 czerwca 2021 r.

1. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa…

Jednym z wyrazów naszego świętowania jest także mini-festyn. Rozpocznie się on o 15.00 i zakończy nabożeństwem czerwcowym na placu kościelnym o godz. 17.30. Spotkanie przewidziane jest w ogrodzie. Zapewniamy napoje ciepłe, a w ramach budowania wspólnoty prosimy o przynoszenie tego, co sami chcielibyśmy zjeść lub napić się. Przewidziane są również atrakcje dla dzieci.

2. Nabożeństwo czerwcowe…

codziennie o godz. 17.30.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami trzeci piątek m-ca, piątek młodzieżowy. Przedwakacyjnie, dziękczynne nabożeństwo za kończący się rok szkolny, po wieczornej Mszy św., poprowadzi Młodzieżowa Wspólnota Magis.

4. Grupa teatralna…

… to jedna z naszych inicjatyw związanych z Jubileuszowym Rokiem Ignacjańskim. Głównym celem jej powstania jest zawiązanie wspólnoty, która mogłaby się wyrażać w artystycznej twórczości. Pierwszym wyzwaniem byłby spektakl przedstawiający nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Zaproszenie skierowane do wszystkich, ale raczej do młodszych niż starszych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z o. Przemkiem.

5. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Trwają zapisy. Nasza grupa „Pomarańczowa 3” będzie pielgrzymowała w dniach 21-23 sierpnia. Zapisy i szczegółowe informacje u o. Jacka.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 6 czerwca 2021 r.

1. Zbiórka na Romów…

… która odbyła się w ub. niedzielę, zaowocowała kwotą 7 150 zł. W imieniu krakowskich Romów przekazujemy serdeczne podziękowania.

2. Nabożeństwo czerwcowe…

połączone z procesją z Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30. W czwartek, na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, w nawiązaniu do pięknej tradycji, będzie miało miejsce poświęcenie wianków i ziół.

3. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa…

… nasza parafialny odpust, wypada w piątek 11 czerwca. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00, poprzedzona będzie nabożeństwem czerwcowym, a po Mszy odbędzie się procesja. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatków.

Przedłużeniem tej Uroczystości będzie każda Msza św. w przyszłą niedzielę, tak, by przesłanie Serca Pana Jezusa dotarło do „wszystkich”. Wyrazem naszego świętowania będzie także niedzielny (wstępnie zapowiadany na piątek) mini-festyn. Rozpocznie się on o 15.00 i zakończy nabożeństwem czerwcowym na placu kościelnym o godz. 17.30. Spotkanie przewidziane jest w ogrodzie. Zapewniamy napoje ciepłe, a w ramach budowania wspólnoty prosimy o przynoszenie tego, co sami chcielibyśmy zjeść lub napić się, i tak, zapewne – jak pierwsi uczniowie – „nikt nie będzie cierpiał niedostatku (…) i każdemu starczy wg potrzeby” (por. Dz 4, 34-35). Przewidziane są również atrakcje dla dzieci.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… w najbliższy piątek wieczór zamienia się w noc modlitewną…
W tę szczególną noc – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
w tym szczególnym miejscu – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa…
w ciszy (pełnej Jego obecności) będzie miała miejsce

Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Każdy może przyjść o dowolnej godzinie na dowolnie długą chwilę, ale można też zdeklarować się na konkretną godzinę, i wziąć udział w ADORACYJNEJ SZTAFECIE. W ten sposób do wymiaru osobistego spotkania przy Sercu Pana Jezusa, możemy dołączyć wymiar wspólnotowy. (Ewentualne) zapisy w zakrystii po Mszach świętych.

5. Dzwony…

… w naszym kościele:
w okresie Wielkiego Postu biły o godz. 15.00 jako wezwanie do nawrócenia,
w okresie Wielkanocnym biły o godz. 12.00 jako wyraz radości ze Zmartwychwstania.
Natomiast w okresie zwykłym będą biły każdego dnia o godz. 9.00, bo o tej godz. został zesłany Duch Święty na apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy. Ich głos może być dla nas przypomnieniem, że i nas chce prowadzić Duch Święty po naszych „zwykłych” drogach.

6. Grupa teatralna…

… to jedna z naszych inicjatyw związanych z Jubileuszowym Rokiem Ignacjańskim. Głównym celem jej (ewentualnego) powstania jest zawiązanie (pewnego rodzaju) wspólnoty, która mogłaby się wyrażać w artystycznej twórczości. Pierwszym wyzwaniem byłby spektakl przedstawiający nawrócenie św. Ignacego Loyoli.
Zaproszenie skierowane do wszystkich, ale raczej do młodszych niż starszych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z o. Przemkiem.

7. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Rozpoczęły się zapisy. W tym roku grupa pielgrzymów może liczyć 80 osób, nie ma ograniczeń wiekowych. Nasza grupa „Pomarańczowa 3” będzie pielgrzymowała w czwartek (19 sierpnia) i piątek  (20 sierpnia) oraz w sobotę (21 sierpnia) przedstawiciele grupy. Zapisy i szczegółowe informacje u o. Jacka.

Życzymy dobrego tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 30 maja 2021 r.

Uroczystość Najświętszej Trójcy

1. Nabożeństwo czerwcowe…

… rozpoczynamy we wtorek 1 czerwca, codziennie o godz. 17.30

2. Sypanie kwiatów…

… na procesji Bożego Ciała będzie poprzedzone próbą, która odbędzie się w środę, po Mszy Świętej wieczornej. Zapraszamy dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą w tym i ubiegłym roku – dziewczynki do sypania kwiatów, chłopców do dzwonienia.

3. Uroczystość Bożego Ciała…

… wypada w najbliższy czwartek. Porządek Mszy niedzielny, nie będzie tylko Mszy o godz. 11.00 i 20.00. Po Mszy św. o godz. 9.30 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Pójdziemy ulicami: Czaplaka – Grunwaldzką – Katowicką – Kośnego – Matejki – Czaplaka.
Podczas procesji jesteśmy proszeni o zachowanie bezpiecznego odstępu, a dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, przy wątpliwościach co do możliwości zachowania odpowiedniego dystansu, będziemy prosić także o użycie maseczek.

W oktawie Bożego Ciała zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe połączone z procesją z Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca:
Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas…
O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo do NSPJ. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie zaproszone są dzieci, które chcą rozpocząć przygodę z pierwszymi piątkami…

5. Pierwsza sobota…

… po Mszy o godz. 8.00 – nabożeństwo do Serca Maryi

6. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa…

… nasza parafialny odpust, wypada w piątek 11 czerwca. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00, a po niej odbędzie się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. W tę szczególną noc – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa… w tym szczególnym miejscu – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa… przewidziana jest adoracyjna sztafeta. W tej propozycji nie chodzi bynajmniej o „sportowy” wyczyn, ale o zaakcentowanie wymiaru modlitewnego, który może być zarazem wspólnototwórczy.
Wspólnototwórczy może być również mini-festyn, czyli spotkanie przewidziane w ogrodzie, „przy ciastku” bezpośrednio po Mszy odpustowej.
Bliższe szczegół obu wydarzeń zostaną przekazane w przyszłą niedzielę.

Życzymy dobrego pierwszego tygodnia czerwca!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 23 maja 2021 r.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

1. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

2. Biały Tydzień…

… dla 42 dzieci, które dziś przystąpiły do I Komunii Świętej, będzie miał miejsce w tym tygodniu na Mszach o godz. 18.00

3. Druga Rocznica I Komunii Świętej

W intencji dzieci, które przyjęły I Komunię w 2019 r. w sposób szczególny będziemy się modlić w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00

4. Bierzmowanie…

… odbędzie się w środę 26 maja w 2 grupach:
→ pierwsza grupa na Mszy o godz. 16.30,
→ druga grupa na Mszy o godz. 19.30
Do sakramentu bierzmowania przystąpi 55 osób.
Z tych racji, wyjątkowo w tę środę, Nowenny do MB NP, wraz z nabożeństwem majowym, odbędzie się po Mszy o godz. 18.00

5. Modlitwa w intencji osób zniewolonych…

… oraz o ochronę młodzieży przed zniewoleniami, będzie miała miejsce w czwartek, bezpośrednio poMszy św. (ok. 18.50). Na tę modlitwę, i na spotkanie (z cyklu Szkoła św. Józefa), które odbędzie się po niej, zaprasza Wspólnota Dorosłych. Więcej informacji na stornie formacjadoroslych.pl

6. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, czyli modlitwa w duchu ignacjańskim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy po wieczornej Mszy św.

7. Jubileuszowy Rok Ignacjański…

… z okazji 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli (20 maja 1521) w uroczysty sposób zainaugurowaliśmy w ub. piątek. Widocznym tego znakiem jest figura św. Ignacego Loyoli oraz świeca jubileuszowa, które będą nam towarzyszyć przez cały czas trwania Jubileuszu, czyli do 31 lipca 2022 roku.
Nasz kościół, podobnie jak wszystkie świątynie jezuickie w świecie, posiada przywilej kościoła jubileuszowego, w którym możemy zyskać odpust zupełny.
O inicjatywach i uroczystościach jubileuszowych będziemy informować na bieżąco.

Przyjdź Duchu Święty!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 16 maja 2021 r.

VII NIEDZIELA WIELKANOCNA – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Taca remontowa…

… z ostatniej niedzieli wyniosła 6 515,05 zł. Za tę, i wszystkie inne ofiary – bardzo dziękujemy!

2. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

3. Jubileuszowy Rok Ignacjański…

… z okazji 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli (20 maja 1521) oraz 400-lecie jego kanonizacji (12 marca 1622), rozpocznie się 20 maja br., i potrwa do 31 lipca 2022 r.
My, jezuici na całym świecie, i wszyscy, którym bliska jest duchowość ignacjańska, będziemy obchodzić/świętować ten rok pod hasłem: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.
W naszym kościele uroczysta inauguracja tego roku będzie miała miejsce w najbliższy piątek na Mszy św. o godz. 18.00

Natomiast po tej Mszy nastąpi ostatnie spotkanie z wielkanocnego cyklu…

4. … W drodze ze Zmartwychwstałym

Przed nami trzeci piątek miesiąca, piątek młodzieżowy, a w nim ministranci i lektorzy poprowadzą Spotkanie Zmartwychwstałego… przy pustym grobie

5. Pierwsza Komunia…

… będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę, w 2 grupach:
→ pierwsza grupa na Mszy o godz. 11.00,
→ druga grupa na Mszy o godz. 13.00.
W czasie tych Mszy w kościele będzie zarezerwowane miejsce wyłącznie dla rodzin dzieci pierwszokomunijnych. Osoby niezwiązane bezpośrednio z uroczystością będą mogły znaleźć swe miejsce na placu kościelnym lub wybrać inną godzinę Mszy św. (przed południem 8, 9.30 lub po południu 16, 18, 20).

6. Bierzmowanie…

… odbędzie się w środę 26 maja.

Jako bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia tego sakramenty proponujemy…

7. … Weekend z Duchem Świętym

w dniach 21-23 maja, każdego dnia o godz. 18.00. To propozycja trzydniowych rekolekcji dla wszystkich kandydatów ze wszystkich roczników i ich rodziców, oraz wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji na stronie parafii.

8. Czuwanie na Zesłanie Ducha Świętego…

… poprowadzi także DA Xaverianum. Początek w sobotę o godz. 22.00, w kościele.

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 9 maja 2021 r.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

2. W drodze ze Zmartwychwstałym…

… przed nami drugipiątek miesiąca, zabarwiony duchowością małżeńską/rodzinną, a w nim: Spotkanie Zmartwychwstałego ze św. Piotrem nad Jeziorem Genezaret

3. Przygotowania do bierzmowania…

… zaktualizowane informacje znajdują się na stronie internetowej parafii.

4. Rocznica I Komunii Świętej…

… dla dzieci, które przyjęły I Komunię w 2020 r. odbędzie się 19 września,
natomiast, 30 maja będzie miała miejsce druga rocznica I Komunii Świętej dla dzieci, które z powodu pandemii, nie miały okazji przeżyć pierwszej rocznicy. Szczególnie w ich intencji będziemy się modlić na Mszy św. o godz. 11.00

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 2 maja 2021 r.

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Śpiewanie pieśni patriotycznych…

… planowane dziś, po Mszy św. o godz. 16.00, ze względów pogodowych, odbędzie się, o ile dopiszą warunki, jutro, w ogrodzie za kościołem o godz. 16.45

2. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny…

… Królowej Polski, głównej Patronki Polski, będziemy obchodzili w poniedziałek. (Msze wg porządku dnia powszedniego.)

3. Nabożeństwo majowe…

… codziennie o godz. 17.30

4. Nabożeństwo do św. Judy…

… w najbliższy, pierwszy czwartek m-ca, o godz. 17.30

5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca: Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas… O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo pierwszopiątkowe w połączeniu ze Spotkaniem Zmartwychwstałego ze św. Tomaszem.
Nasz wielkanocny cyklu W drodze ze Zmartwychwstałym… ma różne akcenty, tym razem będzie okazja, by szczególnie uwielbić Zmartwychwstałego Pana poprzez śpiew. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie zaproszone są dzieci.

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 25 kwietnia 2021 r.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Trwa wielkanocny cykl W drodze ze Zmartwychwstałym… Piąty piątek miesiąca, który właśnie przed nami, ma nazwę: Jeden Punkt (świetlisty) – w ciszy i ciemności. Tym razem będzie to poniekąd kontynuacja ubiegłotygodniowego Spotkania Zmartwychwstałego w drodze do Emaus. Motywem przewodnim będą słowa „[jak] Go poznali przy łamaniu chleba”. Początek po Mszy, ok. godz. 18.45

2. Odnowienie przestrzeni kościoła

Jak już informowaliśmy wcześniej, sceny z kolejnych piątkowych Spotkań ze Zmartwychwstałym mają docelowo wypełnić prawą nawę, tworząc w ten sposób pewną paralelę do przedstawień drogi krzyżowej w nawie lewej.
W związku z powyższym, w ten właśnie piątek, bezpośrednio po nabożeństwie, odbędzie się spotkanie, na którym będziemy się mogli bliżej zapoznać z ideą, która będzie nam przyświecać w odnawianiu całej przestrzeni naszego kościoła, by jeszcze bardziej było to miejsce, w którym daje się odczuć obecność Boga.

3. Pierwsza sobota maja

→ po Mszy o godz. 8.00 – nabożeństwo do Serca Maryi
→ a o godz. 17.30 pierwsze nabożeństwo majowe

4. Śpiewanie pieśni patriotycznych…

… będzie miało miejsce w niedzielę, 2 maja, po Mszy św. o godz. 16.00. Wydarzenie jest uzależnione od pogody, gdyż jest przewidziane na świeżym powietrzu.

5. Przygotowania do bierzmowania…

… zaktualizowane informacje znajdują się na stronie internetowej parafii.

6. Wyzwanie i9

Nawiązując do nawrócenia św. Ignacego, jezuici wraz ze studentami inicjują projekt o zagadkowej nazwie „i9”, gdzie „i” oznacza pierwszą literę imienia Ignacy a cyfra 9 – dziewięć dni, czyli czas, jaki młodzi ludzie z Duszpasterstw Akademickich dają sobie na nawrócenie. Inspirowani nawróceniem Ignacego Loyoli będą czytali, czytali, czytali… i rozważali skupiając się na zagadnieniu spowiedzi i jej roli w życiu. Zapraszamy wszystkich młodych do podjęcia tego wyzwania. Organizatorzy będą cyklicznie, za każdym razem przez 9 dni, proponowali na stronie WYZWANIEi9.pl rozważania i ćwiczenia nawiązujące do nawrócenia oraz do sakramentu pojednania i pokuty. Na koniec programu w jezuickich ośrodkach duszpasterstwa akademickiego będzie organizowana „Spowiedź do oporu”, czyli nocny dyżur spowiedniczy duszpasterzy. Zapisy będą wkrótce prowadzone na stronie internetowej www.wyzwaniei9.pl Współorganizatorem wydarzenia jest nasze duszpasterstwo akademickie Xaverianum. Start wydarzenia 12 maja.

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 18 kwietnia 2021 r.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Taca remontowa…

… z ostatniej niedzieli wyniosła 5 764,24 zł, w tym 2 € Za tę, i wszystkie inne ofiary – bardzo dziękujemy!

2. Wspólnota Dorosłych…

… zaprasza na spotkanie z cyklu Szkoła Św. Józefa pt. „Rozeznawania, przewidywanie i życie św. Józefa”. Odbędzie się ono w czwartek o godz. 19.00. Z uwagi na obostrzenia prosimy chętne osoby o zgłaszanie na poprzez stronę: formacjadorosłych.pl (Od kwietnia spotkania Wspólnoty odbywają się w 4-te czwartki miesiąca)

3. Uroczystość Świętego Wojciecha…

… biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, wypada w najbliższy piątek…

W tym dniu swoje imieniny obchodzi także o. Jerzy, będziemy się modlić w jego intencji na Mszy o godz. 18.00

4. W drodze ze Zmartwychwstałym…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim Spotkanie Zmartwychwstałego z uczniami w drodze do Emaus. (Droga do Emaus jako ciąg dalszy drogi na Golgotę) Początek po Mszy, ok. godz. 18.45

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 11 kwietnia 2021 r.

1. W drodze ze Zmartwychwstałym…

Przed nami trzeci piątek miesiąca, stąd najbliższy Piątkowy Wieczór Modlitewny poprowadzi Młodzieżowa Wspólnota Magis. Początek o godz. 18.45 Będzie to… Spotkanie Zmartwychwstałego z Marią Magdaleną.

2. Kancelaria Parafialna…

… jutro, w poniedziałek, czynna tylko po południu.

Chrystus Zmartwychwstał!

……………………………………………………………………………………………..

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Od dnia 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który realizowany jest co 10 lat. Spis jest obowiązkowy i wszystkie osoby zamieszkałe w kraju są zobowiązane do samodzielnego spisania się poprzez aplikację na stronie spis.gov.pl. W przypadku trudności można spisać się przez telefon dzwoniąc pod numer 22 279 99 99

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 4 kwietnia 2021 r.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

1. Dziękujemy…

… (wszystkim) tym, którzy przyczynili się do tego, byśmy na nowo mogli przeżyć największą tajemnicę naszej wiary, tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy:

  • Liturgicznej Służbie Ołtarza, za widoczne uwidacznianie znaków;
  • Scholi za tworzenie klimatu, w którym nasze serca mogły unosić się ku górze;
  • Dekoratorom za wystrój – począwszy od Ciemnicy, poprzez Grób Pański i kończąc na dekoracji głównej ołtarza – którego piękno dostosowane do sytuacji pozwala/ło wchodzić w głąb Tajemnicy;
  • Bramkarzom” za to, że z uśmiechem stali, i jeszcze stać będą, na straży, byśmy wspólnie mogli ukazać, że limity mogą nas ograniczyć zewnętrznie, ale nie wewnętrznie;
  • Ławnikom” za cierpliwe wynoszenie ławek przed liturgią i znoszenie ich po liturgii;
  • Spowiednikom za to, że – nawiązując do Ewangelii – usuwali kamienie od naszych grobów, w które wprowadził nas grzech;
  • Uczestnikom liturgii – we wnętrzu kościoła, na placu kościelnym, i tym, którzy łączyli się z nami poprzez transmisję internetową – za to, żeśmy mogli (razem) tworzyć wspólnotę spoglądając z różnych miejsc w jednym kierunku, i razem dojść do chwili, by usłyszeć, a mamy nadzieję i poczuć, że… Chrystus Zmartwychwstał! → Prawdziwie Zmartwychwstał!

/Stąd też…/

2. Dzwony…

… które w naszym kościele w czasie Wielkiego Postu biły raz dziennie o godz. 15.00, w okresie Wielkanocnym będą biły o godz.12.00, by przypominać nam o tym, że… Chrystus Zmartwychwstał!

Zarazem bicie dzwonu ma zapraszać do czujności, by nasze oczy były otwarte na to, by dostrzec Zmartwychwstałego, który chodzi po naszych ścieżkach i ulicach, i próbuje się do nas przyłączyć.

/Pomocą ku temu będą także…/

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

tworzą stałą przestrzeń do modlitewnego zatrzymania. W okresie Wielkiego Postu były wypełnione przez nabożeństwo drogi krzyżowej. Naturalnym przedłużeniem drogi krzyżowej, w okresie Wielkanocnym, będzie cykl pt. W drodze ze Zmartwychwstałym.
Przed nami drugi piątek miesiąca, zabarwiony duchowością małżeńską/rodzinną, stąd pierwsze Spotkanie to… Spotkanie Zmartwychwstałego ze swoją Matką.

W zamyśle, sceny z kolejnych piątkowych spotkań mają docelowo wypełnią prawą nawę, tworząc w ten sposób pewną paralelę do przedstawień drogi krzyżowej w nawie lewej.

4. ŻYCZENIA…

… aby nam udało się spotkać Zmartwychwstałego Jezusa,
i by tak jak Marii Magdalenie,
było także dane i nam usłyszeć z Jego ust swoje imię,
a może i to pytanie, które usłyszała ona: „Czemu płaczesz?”

Niech w nas będzie ta ogromna nadzieja,
że jak ogromny kamień nie zamknął Jezusa w grobie,
tak i żaden kamień nie pozostawi nas w sytuacji bez wyjścia,
gdy obok będzie Pan Zmartwychwstały.

Chrystus Zmartwychwstał!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 28 marca 2021 r.

1. Taca remontowa…

… sprzed 2 tygodni wyniosła 5 823,69 zł – bardzo dziękujemy!

2. Gorzkie żale…

… dziś o godz. 17.00 o. Przemek zakończy cykl kazań pasyjnych (pt. Serce Jezusa oczami sześciu świadków).

3. Limit wiernych

W naszym kościele może jednocześnie przebywać 59 osób. Przekraczanie tego limitu może skutkować zarówno karą finansową, jak i prowadzić do tego, że na same święta kościół może być całkowicie zamknięty dla wiernych.
By tego uniknąć, i jednocześnie kierując się posłuszeństwem wobec władz państwowych jak i kościelnych, wprowadzamy tzw. „liczenie”.
Bardzo prosimy o zrozumienie, i z góry dziękujemy za przyjęcie tych niedogodności.
Dodatkowo, przy korzystnych warunkach, będzie możliwość uczestniczenia w liturgii na placu kościelnym (gdzie nie obowiązują limity, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m.).

4. TRIDUUM PASCHALNE…

… to czas, w którym na nowo przeżywamy największą tajemnicę naszej wiary, jest to tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Tajemnica ta mówi nam o przejściu przez śmierć, która prowadzi do życia.
Niechaj to światło przeniknie konkretne okoliczności naszego życia naznaczone pandemią i ograniczeniami, które z niej wynikają.
↓↓
Stąd kierując się troską i odpowiedzialnością za siebie nawzajem, zapraszamy, by na czas samej liturgii łączyć się jako wspólnota parafialna za pomocą transmisji internetowej z naszego kościoła.
Natomiast poza godzinami wspólnej celebracji, zachęcamy do indywidualnego lub rodzinnego nawiedzania naszego kościoła, by adorować Pana Jezusa w tzw. Ciemnicy czy też w Bożym Grobie.
Niech w te dni ten kościół będzie dla nas szczególnie bezpieczną przestrzenią, w której u boku Jezusa będziemy zyskiwać ukojenie i siły.

5. Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, a dodatkowa celebracja o godz. 17.00. Po liturgii adoracja Pana Jezusa do godz. 22.30

6. Wielki Piątek

Droga krzyżowa o godz. 15.00.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00, a dodatkowa celebracja o godz. 17.00. Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 22.30

7. Wielka Sobota

Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 7.00.
Święcenie pokarmów (na placu kościelnym) od 9.00 do 13.00

8. Wigilia Paschalna o godz. 21.00,

… a dodatkowa celebracja o godz. 18.00

9. Spowiedź

poniedziałek, wtorek, środa:
zwyczajnie 20 min. przed każdą poranną Mszą św.,
a po południu:                                                      od 15.15      do 18.00

Wielki Czwartek i Wielki Piątek:     od 7.00     (cały dzień)     do 16.00
Wielka Sobota:                                 od 7.00 do 13.00

W dni świąteczne – Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny – spowiedzi nie będzie.

10. Limity > pomoc

W związku z trudnościami technicznymi, wynikającymi z nałożonych na nas limitów, prosimy o pomoc w przygotowaniach Triduum od strony techniczno-organizacyjnej. Spotkanie tych którzy chcą/mogą pomóc odbędzie się we wtorek po Mszy św. wieczornej.

Życzymy błogosławionego Wielkiego Tygodnia!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 21 marca 2021 r.

1. Rekolekcje dla młodzieży (i nie tylko)…

… odbędą się od poniedziałku do środy.
Poprowadzi je o. Mateusz Ignacik, jezuita, duszpasterz akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Tytuł rekolekcji – „Żeby nie ustała twoja wiara” – to słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa do św. Piotra, szczególnie aktualne dzisiaj.
Będziemy spotykać się na Mszy św. wieczornej, po której ojciec Mateusz podzieli się swoim doświadczeniem wiary.

2. Inigo. Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli…

… to komiks autorstwa o. Przemka. Spotkanie z autorem i z komiksem odbędzie się jako zwieńczenie rekolekcji, w środę o godz. 18:45. Spotkanie poprowadzi pani Ewa Skrabacz z Radia Doxa.
Data spotkania jest nieprzypadkowa: w nocy z 24 na 25 marca Ignacy odbył czuwanie przed figurą Matki Bożej w opactwie Montserrat, gdzie zostawił swój miecz, i symbolicznie porzucił swoje stare życie, żeby stać się rycerzem Chrystusa.

3. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego…

… (którą św. Ignacy poprzedził całonocnym czuwaniem), wypada w najbliższy czwartek…
Na Mszy wieczornej będzie można podjąć Duchową Adopcję dziecka poczętego.

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim droga krzyżowa, którą poprowadzą rodzice dzieci pierwszokomunijnych, zwłaszcza dla swych dzieci, ogólnie dla dzieci, ale i dla każdego. Tytuł: Droga krzyżowa z tymi, którzy głosu nie mają…

Zapraszamy także na drogę krzyżową, która ma miejsce o godz. 15.00 Tę drogę, 15 minut wcześniej, poprzedza Koronka do św. Szarbela.

5. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Dziś, w kazaniu pasyjnym, swoje spojrzenie na ostatnie chwile życia Pana Jezusa ukaże o. Andrzej – szczególnie są zaproszone dzieci. Natomiast za tydzień o. Przemek zakończy cykl kazań pasyjnych pt. Serce Jezusa oczami sześciu świadków.

6. Wspólnota Dorosłych…

… zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu Szkoła Św. Józefa pt. „Działania św. Józefa w obliczu zaskakujących wydarzeń”. Spotkanie odbędzie się online w najbliższy piątek o 19:00, zapisy poprzez formularz na stronie formacjadoroslych.pl

7. Spowiedź…

Zachęcamy, by już w tym tygodniu przystępować do tzw. „spowiedzi przedświątecznej”:
→ raz po to, by uniknąć kulminacji tuż przed świętami;
→ dwa, wcześniejsza spowiedź pomoże nam w owocniejszym przeżyciu Wielkiego Tygodnia.
Spowiedź rozpoczynamy się co najmniej 20 min. przed każdą Mszą św. a w piątek o 15.00

Życzymy dobrego V tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 14 marca 2021 r.

1. Uroczystość Świętego Józefa…

… wypada w najbliższy piątek… W tym dniu swoje imieniny obchodzi o. Józef. W sposób szczególny będziemy się modlić w jego intencji na Mszy o 8.00.
Ten piątek, to trzeci piątek miesiąca – piątek młodzieżowy, stąd też św. Józef ukaże nam się z twarzą młodzieńca, tzn. na Mszy wieczornej będzie śpiewać Wspólnota Młodzieżowa Magis, a o 18.45 będzie miała miejsce droga krzyżowa w formie misterium Męki Pańskiej, którą poprowadzą i do której rozważania ułożyli nasi ministranci.

Zapraszamy także na drogę krzyżową, która ma miejsce o godz. 15.00. Tę drogę, 15 minut wcześniej, poprzedza Koronka do św. Szarbela.

2. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Dziś, w kazaniu pasyjnym, swoje spojrzenie na tajemnicę Krzyża Jezusa przedstawi o. Jacek.
Natomiast za tydzień o. Andrzej szczególnie zaprasza dzieci, by razem z nimi spojrzeć na to, co Pan Jezus dla nas uczynił w ostatnich chwilach swojego życia.

3. Akademickie Rekolekcje Wielkopostne…

… pt. „(R)EWOLUCJA CZUŁOŚCI” potrwają od dzisiaj do wtorku. Poprowadzi je ks. Mateusz Buczma (ewangelizator, duszpasterz i vloger). Eucharystia z nauką rekolekcyjną dziś o 20:00, w poniedziałek i wtorek o 19:00. (Będzie też dostępna transmisja online.)

4. Rekolekcje dla młodzieży (i nie tylko)…

… odbędą się w dniach 22-24 marca.
Poprowadzi je o. Mateusz Ignacik, jezuita, duszpasterz akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tytuł rekolekcji – „Żeby nie ustała twoja wiara” – to słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa do św. Piotra, szczególnie aktualne dzisiaj.
Będziemy spotykać się na Mszy św. wieczornej, po której ojciec Mateusz podzieli się swoim doświadczeniem wiary. Na zakończenie rekolekcji przewidziana jest niespodzianka, o której więcej za tydzień.

5. Nocną Pielgrzymkę Mężczyzn na Górę św. Anny

Termin: 26/27 marca. Zapisy tylko drogą elektroniczną do 20 marca na adres jdrabik@jezuici.pl. Spotkanie organizacyjne 21 marca o 18:00 w Xaverianum.

6. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Xaverianum. Zapisy u o. Jacka.

Życzymy dobrego IV tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 7 marca 2021 r.

1. Droga krzyżowa…

… w piątek, o godz. 15.00 Droga krzyżowa jako droga uzdrowienia
i o godz. 18.45 Droga krzyżowa jako wyznanie wiary.

2. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kolejne aspekty Męki Pańskiej w kazaniach pasyjnych będą nam ukazywali, dziś o. Tadeusz, a za tydzień o. Jacek.

3. Spowiedź…

… w Wielkim Poście, przypominamy, rozpoczyna się – z zasady – co najmniej 20 min. przed każdą Mszą św. Dodatkowo spowiadamy w każdy piątek od 15.00 do 18.00. Zachęcamy, by już od tego tygodnia planować tzw, „spowiedź przedświąteczną”:
→ raz po to, by uniknąć kulminacji tuż przed świętami;
→ dwa, wcześniejsza spowiedź pomoże nam w owocniejszym przeżyciu czasu Wielkiego Postu.

4. Akademickie Rekolekcje Wielkopostne…

… pt. „(R)EWOLUCJA CZUŁOŚCI” odbędą się w dniach 14-16 marca. Poprowadzi je ks. Mateusz Buczma (ewangelizator, duszpasterz i vloger). Eucharystia z nauką rekolekcyjną w niedzielę o 20:00, w poniedziałek i wtorek o 19:00. (Będzie też dostępna transmisja online.)

5. Warsztaty dla zakochanych i narzeczonych…

… odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Xaverianum. Zapisy i szczegółowe informacje u o. Jacka. Ilość miejsc ograniczona.

Życzymy dobrego III tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 28 lutego 2021 r.

1. Taca remontowa…

… sprzed 2 tygodni wyniosła 5 530,43 zł, w tym 7,20 € i 1 cent kanadyjski. Za tę, i wszystkie inne ofiary – bardzo dziękujemy!

2. Misyjnym Szlakiem…

… najnowszy numer jezuickiego biuletynu misyjnego jest wyłożony na stolikach (z tyłu i pośrodku kościoła). Zapraszamy do zabrania i lektury artykułów, które mówią o pracy jezuitów w krajach misyjnych.

3. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca:
Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas…
O godz. 18.00 Msza i nabożeństwo, którego (naturalnym) przedłużeniem będzie… Droga krzyżowa.

Zapraszamy także na Drogę krzyżową, która ma miejsce o godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia. Tę drogę, 15 minut wcześniej, poprzedza Koronka do św. Szarbela.

Ponadto w tym tygodniu:
→ I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
→ I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

4. Gorzkie żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne, pt. Serce Jezusa oczami sześciu świadków. Dziś tajemnicę Serca Jezusa przybliży nam o. Jerzy, za tydzień rozważania będzie kontynuował o. Tadeusz.

Życzymy dobrego II tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 21 lutego 2021 r.

1.  Piątkowe wieczory (modlitewne)…

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim Droga krzyżowa w tymże duchu (ignacjańskim). Początek o godz. 18.45

Dodatkowa, (poza tą główną Drogą krzyżową o 18.45) proponujemy także Drogę krzyżową o godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia.

2.  Modlitwa w intencji osób zniewolonych…

… oraz o ochronę młodzieży przed zniewoleniami, będzie miała miejsce w piątek, bezpośrednio po Drodze krzyżowej (ok. 19.30). Na tę modlitwę, i na spotkanie (z cyklu Szkoła św. Józefa), które odbędzie się po niej, zaprasza Wspólnota Dorosłych. Więcej informacji na stornie formacjadoroslych.pl

3.  Gorzkie Żale…

… w niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne, pt. Serce Jezusa oczami sześciu świadków. Dziś rozpoczyna o. Wacława, za tydzień kontynuuje o. Jerzy.
Temat kazań jest luźnym nawiązaniu do obrazu , który nam towarzyszy przez okres Wielkiego Postu przed ołtarzem.

Życzymy dobrego I tygodnia Wielkiego Postu!

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 14 lutego 2021 r.

1. Święty Klaudiusz de la Colombiere…

… Apostoł Serca Pana Jezusa, jego figura stoi w ołtarzu po prawej stronie. Jutro, w poniedziałek, przypada jego wspomnienie. (Zapraszamy na Msze, by wsłuchać się w jego przesłanie.)

2. Środa Popielcowa…

Msze św. rano o godz. 7.00, 8.00, 9.00, i wieczorem o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 20.00.

W tym dniu nie będzie spowiedzi:
– raz, by skupić się na bogactwie Słowa i wymownym znaku popiołu,
– dwa, konieczność „zagęszczenia” Mszy nie służy spokojnej spowiedzi.
Zapraszamy zatem, by posypanie głów popiołem było już efektem wcześniejszej spowiedzi, lub czytelnym przygotowaniem do niej po Popielcu.

3. Spowiedź…

… w Wielkim Poście będziemy rozpoczynać 20 min. przed każdą Mszą św. Docelowo chcemy odejść od spowiedzi w czasie Mszy, kiedy jest ona mało „komfortowa” zarówno dla panitenta jak i spowiednika.

4. Droga krzyżowa…

… wypełni przestrzeń Piątkowych Wieczorów Modlitewnych.
Przed nami trzeci piątek miesiąca, stąd to nabożeństwo poprowadzi Młodzieżowa Wspólnota Magis. Początek o godz. 18.45

Dodatkowa, poza tą główną Drogą krzyżową o 18.45, proponujemy [w piątki] Drogę krzyżową o godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia.
Pan Jezus powiedział do św. S. Faustyny:
Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim (…) Staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową (Dz.1572)

Stąd też…

5. Dzwony…

… które w naszym kościele ostatni raz biły w Sylwestra, w czasie Wielkiego Postu będą biły raz dziennie o godz. 15.00, jako wezwanie do nawracania się… i jednocześnie zaproszenie do zanurzania się w Miłosierdzie Jezusa w godzinie Jego śmierci na krzyżu.

6. Gorzkie Żale…

… w każdą niedzielę, o godz. 17.00. Kazania pasyjne, pt. Serce Jezusa oczami sześciu świadków. Sześciu świadków, bo i sześciu głoszących, rozpocznie o. Wacław i następnie coraz młodsi z naszej wspólnoty jezuickiej.
Temat kazań jest luźnym nawiązaniu do obrazu o. Przemka, przygotowanego z okazji dwóch jubileuszy:
500 rocznicy nawrócenia św. Ignacego Loyoli,
i 100 rocznicy konsekracji bazyliki NSPJ w Krakowie. Obraz ten będzie nam towarzyszył przez cały okres Wielkiego Postu przed ołtarzem.

Życzymy dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 7 lutego 2021 r.

1. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami drugipiątek miesiąca, po Mszy św. zapraszamy na czuwanie pt.:
Z sercem na dłoni, z melodią w tle…

2. Światowy Dzień Chorego…

… przypada w najbliższy czwartek, we wspomnienie NMP z Lourdes. Zapraszamy chorych naszej parafii, oraz tych, którzy się nimi opiekują, na Mszę św. o godz. 18.00. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną sakrament chorych nie będzie udzielany w czasie tej Mszy, jak to zazwyczaj miało miejsce. Po Mszy św. będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem zakończona błogosławieństwem lurdzkim.
Prosimy rodziny i sąsiadów chorych o pomoc w dojechaniu do kościoła.

Jednocześnie informujemy, że sakramentu chorych udzielamy w czasie posługi indywidualnej w domu, na życzenie chorego – zachęcamy do zgłoszeń, jeśli są takie potrzeby i pragnienia.

Życzymy dobrego tygodnia !

dowiedz się więcej

Ogłoszenia duszpasterskie – 31 stycznia 2021 r.

1. Dzień solidarności z Chorwacją…

… w naszej parafii zaowocował kwotą 2 214,80 zł

2. Przygotowania do bierzmowania…

zaktualizowane informacje znajdują się na stronie internetowej parafii.

3. Święto Ofiarowania Pańskiego…

… (popularnie zwane świętem MB Gromnicznej), obchodzimy w najbliższy wtorek. (Msze Święte jak w dzień powszedni.)

4. Piątkowe wieczory (modlitewne)…

Przed nami Pierwszy piątek miesiąca:
Serce Jezusa – Serce Parafii… Serce każdego z nas…
Msza i nabożeństwo o godz. 18.00

Ponadto w tym tygodniu:

  • → środa, jak co tydzień, Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
  • → I czwartek, z nabożeństwem do św. Judy o godz. 17.30
  • → I sobota, z nabożeństwem do Serca Maryi po Mszy o godz. 8.00

5. Droga krzyżowa…

… w naszym kościele w czasie Wielkiego Postu, będzie miała miejsce w piątek po wieczornej Mszy św.
Jest to naturalna pora, która wpisuje się w cykl Piątkowych wieczorów modlitewnych, które tworzą stałą przestrzeń do modlitewnego zatrzymania.

W związku z tym planujemy zawiesić Drogę krzyżową, która zazwyczaj była o 17.30 (ewentualnie ją przenieść na godz. 15.00). Gdyby jednak pojawiły się głosy uzasadniające zachowanie dodatkowo także tej pory, to poddamy to jeszcze dodatkowemu rozeznaniu. Prosimy, by ewentualne głosy kierować bezpośrednio do o. Proboszcza.

Jednocześnie informujemy, że naturalnym przedłużeniem Drogi krzyżowej, w okresie Wielkanocnym, będzie piątkowy cykl W drodze ze Zmartwychwstałym (Droga Światła).

Życzymy dobrego pierwszego tygodnia lutego!

…………………………………………………………………………………………………………….

Związek Sybiraków…

… zaprasza na Mszę św., z okazji 81 rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir, która będzie miała miejsce w kościele Piotra i Pawła 7 lutego, o godz. 9.30.

dowiedz się więcej