UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
1. Nabożeństwo majowe…
… codziennie o godz. 17.30
2. Majówkowy Apel…
… pod kapliczką na placu kościelnym ma miejsce w czwartek o godz. 21.00. W niezapomnianym klimacie, przy zapadającym zmroku, w blasku świec, gromadzimy się na maryjnej modlitwie.
3. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP…
… śpiewamy w majowe niedziele o godz. 7.35. Jest to inicjatywa, która łączy maryjny miesiąc maj z Rokiem modlitwy, w którym chcemy także na nowo odkrywać stare formy modlitwy.
4. Św. Andrzej Bobola…
… jezuita, męczennik, patron Polski. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem, którego życie jaśniało blaskiem prawdziwej wiary. Figura a także jego relikwie znajdują się w nawie głównej po prawej stronie na 3 filarze. W czwartek przypada jego święto. Przez jego wstawiennictwo będziemy zanosić modlitwy m.in. w int. Ojczyzny, zwłaszcza na Mszy o godz. 18.00
5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…
Przed nami ostatnie spotkanie w cykl W drodze ze Zmartwychwstałym… Tytuł nabożeństwa to Woń Chrystusa, innymi słowy, Boska zadyma. Spotkaniu będzie towarzyszyła pewna dynamika, która da nam możliwość zaangażować nie tylko zmysły wzroku i słuchu, ale również zmysł powonienia. Modlitwę poprowadzi schola TworzyMY. Po Mszy wieczornej, ok. godz. 18.40,
Jest to zarazem trzeci piątek miesiąca, piątek młodzieżowy. Zapraszamy młodych a zwłaszcza kandydatów do bierzmowania. (Będzie to okazja, by zweryfikować listy 1 i 2 roku przygotowań.)
W drodze ze Zmartwychwstałym – tegoroczne spotkania
6. Pierwsza Komunia Święta…
… będzie miała miejsce w przyszłą niedzielę na Mszy o godz. 11.00 Przystąpi do niej 26 dzieci.
→ Z tego też powodu, Msza św. z godz. 12.30 jest przesunięta na godz. 13.00
7. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego…
… będziemy przeżywali w przyszłą niedzielę, którą rozpocznie Msza wigilii w sobotę o godz. 18.00. Już od piątku przygotowujemy się do tego dnia podczas specjalnej nowenny prosząc o wylanie darów Ducha Pocieszyciela. Nowenna ma miejsce każdego dnia przy wieczornej Mszy św.
8. Taca remontowa…
Średnia wysokość tac remontowych z ostatnich 4 miesięcy wyniosła prawie 9 tys zł Jest to znaczny wzrost w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami, co jest dobrym prognostykiem w kontekście planowanych na jesień prac remontowych, o czym będziemy niebawem informować. Za wszystkie ofiary – bardzo dziękujemy!
9. W sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia…
… Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przedstawiła swoje stanowisko.
Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.
„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]
Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury
i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest
w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet
w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).
W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.
Podpisali Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Jasna Góra, 2 maja 2024
Przyjdź Duchu Święty!
10. Sześć zasad ku odnowie…
… Kościoła i naszego życia rodzinnego i społecznego.
W nawiązaniu do apelu, który Biskup Opolski wyraził w Liście na Wielki Post oraz do Jego prośby skierowanej do diecezjan podczas Mszy św. Krzyżma, nasza diecezja wstępuje na drogę odnowy Kościoła i życia rodzinnego oraz społecznego. Drogę tę wyznacza sześć kroków, które wskazał Jezus w 18 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza.
Poszczególne kroki będziemy podejmować w najbliższych miesiącach:
I. Prostota i otwartość (kwiecień)
II. Dobry przykład (maj)
III. Troska o ubogich (czerwiec)
IV. Braterskie upomnienie (wrzesień)
V. Wspólna modlitwa (październik)
VI. Przebaczenie i pojednanie (listopad)
Krok II: dobry przykład
Biskup opolski Andrzej Czaja w przygotowanym nagraniu przypomina zamysł odnowy Kościoła opolskiego i omawia wyzwanie „kroku II”, którym jest dawanie dobrego przykładu wzajemnej miłości (zob. Mt 18, 6-11). Nagranie video ze słowem Bp. Opolskiego jest dostępne na kanale YouTube.