raz, dwa, trzy – «456» rusza

Grupa «456» zapoczątkowała drugi rok. Na pierwszym spotkaniu, 16 września, w piękny słoneczny dzień, jak w Hobbicie, pojawił się ktoś, kto zaprosił młodych „krasnoludów” na przygodę… Więcej nt. grupy «456» 

Jej rysy… nasze troski…

… przed nami drugi piątek miesiąca [8 września] w którym modlimy się w intencji małżeństw i rodzin. W czasie nabożeństwa [po Mszy o godz. 18.00] będzie nam towarzyszył obraz MB Częstochowskiej, który „przeszedł” tegoroczną pielgrzymkę razem z naszą Grupą Pomarańczową. Zapraszamy tegorocznych pielgrzymów, ale także wszystkich innych, którym tego lata nie udało się dotrzeć na Jasną Górę, na nabożeństwo pt.: Jej rysy… nasze troski…
W ten piątek wypada także święto Narodzenia NMP.

Pogrzeb o. Wacława – relacja

W środę 23 sierpnia 2023 r. o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza pogrzebowa, podczas której dziękowaliśmy za życie o. Wacława. Mszy św. przewodniczył o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ, natomiast kazanie wygłosił o. Aleksander Jacyniak SJ. W sumie przy ołtarzu zebrało się 46 kapłanów: jezuici z całej Polski, jak także liczni księża diecezjalni. Cały kościół został wypełniony przez tych, którzy we wspólnej modlitwie chcieli dziękować za dar posługi o. Wacława. 
Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu na Półwsi. Zakończyły się one pełnymi nadziei i radości śpiewami wspólnoty Neokatechumenalnej. 

Pogrzeb o. Wacława – zapowiedź

O. Wacław Rusiniak, w piątek, 18 sierpnia, po południu, odszedł do Pana, w 69. roku życia, 46. roku powołania zakonnego i 40. roku kapłaństwa, z czego ostatnie 13 lat posługiwał w naszej parafii NSPJ w Opolu.

Duszpasterz, kierownik duchowy, misjonarz ludowy i rekolekcjonista. Pracował w Czechowicach-Dziedzicach, Krakowie, Atenach, Wrocławiu, Częstochowie i Opolu ostatnie 13 lat. Kapłan wielkiej wiary, serdeczny i życzliwy współbrat, człowiek o ujmującej dobroci serca.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w naszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu, w środę 23 sierpnia, o godz. 11.00. Dalsze uroczystości na cmentarzu komunalnym Opole-Półwieś rozpoczną się od bramy głównej po zakończeniu Mszy św.

W dniach poprzedzających pogrzeb nadal trwamy w modlitwie różańcowej dziękując za życie O. Wacława i prosząc dla niego o radość życia wiecznego. Po Mszy o godz. 18.00. 
W dzień pogrzebu trumna z ciałem będzie wystawiona w kościele od godz. 9.00, a o 10.00 rozpocznie się różaniec.

O. Wacław ostatnio przemawiał do nas (18.06) podczas nabożeństwa czerwcowego, na placu kościelnym, na zakończenie Parafialnego Święta Serca. Były to słowa pełne żaru i pogody, bardzo podobne do tych, które wygłosił – zgodnie z małą tradycją – również rok wcześniej (26.06.20222) przy tej samej okazji.

Pomarańczowa „3” – cel osiągnięty

Pomarańczowa „3”, w towarzystwie srebrnej „13”, wyruszyła i dotarła kolejny raz na Jasną Górę, a to oczywiście w ramach 47. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej.

Uroczystość św. Ignacego Loyoli

w poniedziałek na Mszy wieczornej o godz. 18.00 będziemy w sposób szczególny dziękować za św. Ignacego i prosić o jego wstawiennictwo 
Do tego dnia przygotowywaliśmy się podczas nowenny, która miała miejsce każdego dnia po wieczornej Mszy św. W połączeniu z modlitwą, w krótkich wskazówkach, mogliśmy usłyszeć w czym św. Ignacy widział fundament spełnionego życia.

Ignacy stanął pośród kwiatów, wśród których każdy niesie konkretne przesłanie. 

Jest dostępna Woda św. Ignacego, która, jak pokazuje doświadczenie, przynosi wiele błogosławionych owoców, gdy łączy się ją z ufną modlitwą przez wstawiennictwo św. Ignacego.  Razem z nią możemy nieco zaczerpnąć z duchowości naszego świętego Patrona.

Św. Ignacy wybiera się także na opolską pielgrzymkę (w Grupie Pomarańczowej)  na Jasną Górę, która wyruszy 14 sierpnia. Sam, jako pielgrzym wiele przeszedł i będzie nas ubogacał swoją duchowością, a zwłaszcza wrażliwością na poruszenia, których w drodze zapewne nie zabraknie.

Jak biją nasze DZWONY?

Głos naszych dzwonów został nagrany w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 16 kwietnia 2023 r., w Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15.00. Ich brzmienie akurat w owej godzinie niesie szczególne przesłanie. Możemy usłyszeć jak biją pojedynczo i w zespole.

Prezentacja całości
Dzwon 1 – Jezus Chrystus 
Dzwon 2 – Maryja
Dzwony 3  – Ignacy
Dzwon 4 – Józef
Plenum wszystkie razem
(kiedyś to Ignacy był najmniejszy, ale wskutek wojennych zawirowań układ się nieco zmienił)

Nasze dzwony:
w niedziele biją pół godziny przed Mszą św.

w dni powszednie biją raz dziennie, a godzina jest zależna od okresu liturgicznego, i tak:

w czasie Wielkiego Postu biją o godz. 15.00, jako wezwanie do nawracania się… i jednocześnie zaproszenie do zanurzania się w Miłosierdzie Jezusa w godzinie Jego śmierci na krzyżu.

w Okresie Wielkanocnym bija o godz. 12.00, by przypominać nam o tym, że… Chrystus Zmartwychwstał! Zarazem bicie dzwonu ma zapraszać do czujności, by nasze oczy były otwarte na to, by dostrzec Zmartwychwstałego, który chodzi po naszych ścieżkach i ulicach, i próbuje się do nas przyłączyć.

w Okresie Zwykłym biją o godz. 9.00, bo o tej godz. został zesłany Duch Święty na apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy. Ich głos może być dla nas przypomnieniem, że i nas chce prowadzić Duch Święty po naszych „zwykłych” drogach.

Ojciec Wacław o Sercu i do serca…

O. Wacław nadal przebywa w szpitalu. Jego stan do tej pory się nie poprawił. Nieustannie, na różne sposoby, trwamy w modlitwie w jego intencji.
Modliliśmy się m.in. w poniedziałek, 10 lipca, po Mszy wieczornej, rozważając tajemnice radosne różańca i odnosząc je do jego/naszej sytuacji. Ta modlitwa zjednoczyła wiele osób… wlewając w serca pokój…  W związku z tym pojawiła się inicjatywa, by także WE WTOREK (ok. 18.35, po Mszy wieczornej) zebrać się na wspólnej modlitwie różańcowej i dalej, wspólnie, polecać o. Wacława Sercu Jezusa przez wstawiennictwo Maryi.

O. Wacław ostatnio przemawiał do nas (18.06) podczas nabożeństwa czerwcowego, na placu kościelnym, na zakończenie Parafialnego Święta Serca. Były to słowa pełne żaru i pogody, bardzo podobne do tych, które wygłosił – zgodnie z małą tradycją – również rok wcześniej (26.06.20222) przy tej samej okazji.