Święci z aureolą i bez…

(czyl)i Serce Jezusa rozkoszy wszystkich świętych

Tym razem światło przyszło od ul. Czaplaka i rozświetliło (z pewnym opóźnieniem) witraż Jezusa w otoczeniu świętych. Dowiedzieliśmy się, że święci mogą być na witrażach czy też innych obrazach i ich można pozanać po aureolach nad głowami, ale… świętych też możemy spotykać chodzących między nami, oni nie mają widocznej aureoli, ale też mają pewien znak rozpoznawczy, którym jest pewnego rodzaju promieniowanie. Źródłem tego promieniowania jest Duch Św. – o Nim mówił nam dziś zarówno prorok Izajasz, jak i widzieliśmy w Ewangelii samego Pana Jezusa, który rozradował się w Duchu Świętym. Zostaliśmy zatem zaproszeni, by poszukiwać świętych wokół nas, a także byśmy sami dbali o nasze szybki by były czyste, by przez nie przenikało światło Duch Świętego.
(do obejrzenia)

Z Mędrcami ku Jezusowi…

(czyl)i Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec wielce upodobał…

A zaczęło się od procesji, która ruszyła przez ciemny kościół z zakrystii do ołtarza, z udziałem dzieci z lampionami, można powiedzieć to takie ruszenie w drogę, w drogę ku świętom Bożego Narodzenia. W ubr. prowadził nas blask bijący od św. Ignacego, tym razem… światło przyszło z góry, a dokładniej przez jeden z witraży – tak ma być w kolejne dni, gdzie przez „losowe” witraże będzie przebijało się światło, by naświetlić nam obraz dnia. Początek dali nam Mędrcy ze Wschodu – oni trafili do Jezusa, i nas zaprosili, byśmy uczyli się znajdować te najcenniejsze z dróg, bez względu na to czy przychodzimy ze wschodu (jak Mędrcy), z zachodu (jak Setnik); czy z północy czy z południa.
(A wyglądało to (miejscami) TAK)

Kolęda – zaproszenia

Kolęda (wizyta duszpasterska) mamy nadzieję, że po dwuletniej przerwie odbędzie się w tradycyjnej formie. Przyjęcie duszpasterza w swym domu daje niezwykłą okazję do spotkania. Stąd, by stworzyć jak najlepszą przestrzeń do tego spotkania, proponujemy, by była to kolęda na zaproszenie, gdzie każdy może: raz – wyrazić chęć odwiedzin przez duszpasterza; dwa – zaproponować dogodny termin dla siebie/swej rodziny. Zaproszenie możemy wykonać: (1) elektronicznie poprzez formularz (forma preferowana) znajdujący się na stronie parafialnej; (2) wypełniając kartę zgłoszeniową w wersji papierowej (wyłożone w kościele, i złożyć później w zakrystii lub w kancelarii); (3) poprze zapis na listę w zakrystii; (4) poprzez zgłoszenie się w kancelarii.

Zaproszenia przyjmujemy do 13 grudnia. Dotrzymanie tego terminu ułatwi nam ułożenie optymalnego harmonogramu dostosowując nasze zasoby duszpasterskie do liczby zaproszeń. (Oczywiście zaproszenia po terminie też będziemy przyjmować, ale będzie to dla nas pewnego rodzaju utrudnienie.)  Po zebraniu i opracowaniu danych poinformujemy o konkretnych ustaleniach i propozycjach. Prosimy, żeby przekazać tę wiadomość także wszystkim tym, do których z różnych racji może ona nie dotrzeć (chorzy, starsi, sąsiedzi, znajomi, inni) a którzy, być może, wyrażą gotowość, by przyjąć kolędę. Z radością czekamy na wspólne spotkanie!  

Oświadczenia rzecznik ws. nadużyć seksualnych

1. Oświadczenie rzecznika w sprawie publikacji w Więzi

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych
współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich
sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły
przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia
wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym.

Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało
nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana
sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć
kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności
duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad
bezpieczeństwa.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski
Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii.

 

2. Oświadczenie rzecznika w sprawie o. Macieja Sz.

W związku z zapowiedzianym w artykule p. Pauliny Guzik zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz. pragnę poinformować, że w ramach przygotowań do otwarcia dochodzenia wstępnego, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ nakazał o. Maciejowi Sz. udać się do konkretnego odosobnionego miejsca niezwiązanego z naszymi jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych, zakazując mu jednocześnie sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, proszę o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: curiapme@jezuici.pl
Damian Mazurkiewicz SJ
Rzecznik prasowy Prowincji

Kana Welcome…

Kurs Kana Welcome to propozycja rocznej formacji (1x/m-c) skierowana do małżonków, również par niesakramentalnych. Spotkania odbywają się w grupie kilku małżeństw. Kurs pomaga budować i pogłębiać relację pomiędzy małżonkami. Podejmowane są kluczowe tematy dla każdego związku jak: komunikacja w małżeństwie, rozwiązywanie konfliktów, pieniądze, czas wolny i praca, relacje z rodzicami i teściami, itp. Zapraszamy związki w każdym wieku.

Spotkanie dla zainteresowanych odbędzie się w niedzielę 20 listopada o godz. 19.00 w Starej Księgarni.

Formularz zapisu

Grupa «456»

Zaproszenie dla uczniów klasy 4, 5 i 6, by w przyjaznym środowisku mogli spotykać się ze swoimi rówieśnikami, dla których także ważne są wartości Boże, aby mieli poczucie, że nie są jedyni wierząc w te „dziwne rzeczy” 😉 

Spotkania w zamierzeniu miałyby odbywać z częstotliwością 1x/2 tyg. Każde spotkanie miałoby konkretny temat … (np listopad – temat świętych, patronów,… wspólna modlitwa, wspólne granie, rozmowa … zabawy integracyjne … ważne w tym wszystkim by był wspólny czas …)

Formularz zapisu

Nocówka w Xaverianum…

… jest kolejną propozycją spotkania integracyjnego w parafii, z którą wychodzi Wspólnota rodzin. Tym razem zaproszenie skierowane jest głównie do dzieci z klas 4,5,6, ale oczywiście i młodsze i starsze będą mile widziane 🙂
W planach mamy:
Duuużo śpiewania, gry i zabawy, karaoke, wspólne posiłki i nocówkę!
Startujemy w sobotę 19 listopada, o godz. 10.00 w Xaverianum, kończymy w niedzielę Mszą św. o godz. 11.00 w kościele rzecz jasna 🙂

Co należy zabrać:
* karimatę, śpiwór, poduszkę, piżamę, obuwie zamienne do chodzenia po ośrodku
* przybory toaletowe, mały ręcznik
* pieniążki na obiad ( wychodzimy do orientalnej restauracji przy ulicy Oleskiej)
Koszt uczestnictwa 1 osoby to symboliczne 15 zł – przeznaczone na zakup produktów na śniadanie i kolację oraz skromne podziękowanie dla gospodarzy Xaverianum za użyczenie lokalu.
Zachęcamy również rodziców do towarzyszenia swoim pociechom ( jest możliwość noclegu w komfortowych warunkach 🙂 koszt 30zł od osoby)
Serdecznie zapraszamy! 

KONTAKT – Katarzyna Słowik – 603 694 039