Ignacy i zakończenie Roku Jubileuszowego

W przypomnieniu, w oczekiwaniu na to, co przed nami, w niedzielę 31 lipca, zakończyliśmy obchody Jubileuszowego Roku Ignacjacjańskiego, z okazji 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli (20 maja 1521) oraz 400-lecie jego kanonizacji (12 marca 1622).
Hasło tego Roku brzmiało: W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo.

O samym zakończeniu (i nie tylko) można przeczytać więcej w Gościu Niedzielnym:
Zobaczył cel…
Zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego
Przybycie ikony św. Ignacego
Duch przygody, czyli o filmie Inigo nakręconym przez LSO

Uroczystość NSPJ – Piątek piątków…

W każdy piątek w naszym kościele, wieczorem, po Mszy św., jest proponowana przestrzeń Spotkania pod Sercem Pana Jezusa – ta przestrzeń nazywa się – Piątkowe Wieczory Modlitewne. Dwa piątki są jednak szczególne, to oczywiście Wielki Piątek i piątek, w którym przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w tym roku 24 czerwca. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00, poprzedzona będzie nabożeństwem czerwcowym, a po Mszy odbędzie się procesja.
(Przedłużeniem tej Uroczystości będzie każda Msza św. w przyszłą niedzielę, tak, by przesłanie Serca Pana Jezusa dotarło do „wszystkich”.)

Z kolei, sam wieczór modlitewny zamienia się w noc modlitewną… w ciszy (pełnej Jego obecności) będzie miała miejsce całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu – ADORACYJNA SZTAFETA. Można przyjść o dowolnej godzinie na dowolnie długą chwilę. W czasie adoracji będzie można też skorzystać z propozycji medytacji, w ramach Punktu Ignacjańskiego, (bo to 4 piątek miesiąca) pt. Hojność Serca Pasterza.

Wyrazem naszego świętowania będzie także, w niedziele, OGRODOWE SPOTKANIE RODZINNE Rozpocznie się ono o godz. 15.00 i zakończy nabożeństwem czerwcowym na placu kościelnym o godz. 17.30. Zapewniamy napoje ciepłe, a w ramach budowania wspólnoty prosimy o przynoszenie tego, co sami chcielibyśmy zjeść lub napić się, i tak, zapewne – jak pierwsi uczniowie – „nikt nie będzie cierpiał niedostatku (…) i każdemu starczy wg potrzeby” (por. Dz 4, 34-35). Przewidziane są również atrakcje dla dzieci.

W oczekiwaniu na Ducha…

Oczekiwanie na Zesłanie  Ducha Świętego rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy wigilii o godz. 18.00. Oprawę muzyczną zapewniła wspólnota młodzieżowa Magis, która też, po Mszy wprowadziła zebranych w klimat uwielbienia podczas małego koncertu. W dlaszej części wieczoru, od godz. 22.00, czuwanie poprowadziło także DA Xaverianum. Jego zwieńczeniem była Msza o północy.

Rocznica I Komunii… i zielony trawnik

Dzieci, które obchodziły rocznicę I Komunii Świętej (i nie tylko one) zostały zaproszone, by spojrzeć na wyjątkowo dziś soczysto-zielony  trawnik przed ołtarzem. Następnie dowiedzieliśmy się, że jeszcze niedawno ów trawnik miał problemy, bo… przykryta miejscami trawa korą żółkła, a w innych miejscach przyłożona kamieniami… nawet gniła…  Spoglądając na strych, dowiedzieliśmy się, że ta „kora” i te „kamienie„, to kłamstwa, które pojawiają się w naszym życiu: ze strachu, by otrzymać jakaś rzecz lub by komuś zaimponować… 

Potem spoglądaliśmy na Pana Jezusa, który jako zwycięzca sprzed 40 dni, dziś wszedł na podium, wskazując, że idąc za Nim również jak On możemy „dać świadectwo prawdzie”, żyć bez kłamstwa, a nasz trawnik możemy być soczyście zielony w każdym miejscu.

Na zakończenie Mszy:

1) IMIĘ postaci sprzed 2 tygodni nie zostało nadane, bo też nie została wówczas wylosowana osoba, a przed tyg. z kolei była I Komunia…
2) … za to, trochę niespodziewanie dziś pojawiło się aż 2 nowych WŁAŚCICIELi nowej postaci – Hania S. i Olga (która zadała Jezusowi wstępującemu do nieba pytanie – Co Panie Jezus będziesz robić w niebie? 🙂 Szczęśliwcy zostali wylosowani przez Gabrysia, który obchodził zarazem rocznicę I Komunii, jak i dzień swoich urodzin!
3) Zdobywca Trzeciego BOMBANOTAMichał S.

Spotkanie Zmartwychwstałego z dziećmi

W piątek na drodze ze Zmartwychwstałym zakończyliśmy Biały Tydzień (zabarwiony kolorem niebieskim, czerwonym, żółtym i zielonym). Tego wieczora był jednocześnie 4 piątek miesiąca, a więc – Punkt Ignacjański. Mottem tego spotkania modlitewnego była WDZIĘCZNOŚĆ, wyrażana na różne sposoby. Przy boku jaśniejącego chwalą Bożą św. Ignacego, który towarzyszył w szczególny sposób, trwało Spotkanie Zmartwychwstałego z dziećmi: pierwszokomunijnymi, rocznicowymi i tymi, które obudziły się w dorosłych:) Przysiadając na ŁAWCE, w stronę Jezusa kierowane były podziękowania słowem, śpiewem, złożeniem kartki, dotknięciem SZATY, a nawet radosnym podrygiwaniem. Radość bycia wspólnotą dzieci jednego NAJEPSZEGO OJCA wyraziliśmy modląc się – w utworzonym na zakończenie wielkim kręgu – tak, jak nauczył nas Pan Jezus.

Wrażeniami ze spotkania (w atmosferze dziecięcej spontaniczności) mogliśmy wzajemnie obdarować się na herbatce ignacjańskiej.
 

Spotkanie Zmartwychwstałego z dziećmi (przy boku św. Ignacego)

… przed nami czwarty piątek miesiąca – Punkt Ignacjański, a w nim Spotkanie Zmartwychwstałego z…dziećmi…

Św. Ignacy bardzo lubił dzieci, chętnie się z nimi spotykał, bawił i nauczał. Jedną z podstawowych rzeczy, o której św. Ignacy bardzo często mówił i nauczał była WDZIĘCZNOŚĆ. I w wyrażaniu wdzięczności możemy się ćwiczyć: i mali i ci więksi.

ŁAWKA na zdjęciu ukazuje miejsce, gdzie schodzą się różne drogi: dzieci i dorosłych, a łączy WDZIĘCZNOŚĆ!
Piątek, 27 maja, godz. 18.00

I Komunia… 22 owieczki i Baranek

Uniósł mnie anioł w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą… i ukazał mi Miasto Święte – Jeruzalem (…) Miało ono mur wielki i wysoki (…) A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu Apostołów Baranka. (…) I Miastu nie trzeba słońca ni księżyca, by mu świeciły, bo (…) jego lampą – Baranek.

Ujrzeliśmy przed ołtarzem piękne zielone pastwisko, a na nim, dziś,
22 maja 2022 r. zobaczyliśmy
22 owieczki, na których było wypisane
22 imiona
22 dzieci komunijnych –
22 młodych Apostołów Baranka.
Baranek – Pan Jezus, którego przyjmujemy w Komunii jest jak bezcenny Klejnot, który nie uwalnia nas od (wszystkich) trudów, ale jego obecność w naszym sercu sprawia, że zawsze wiemy, co mamy zrobić, jest jak kompas, który wskazuje właściwy kierunek.
W tym dniu przyszedł, by zamieszkać szczególnie w sercach dzieci pierwszokomunijnych, ale nie omijał też nikogo, kto tylko choćby na troszkę uchylił dla Niego drzwi w swym sercu – przychodzi z pokojem, który uwalnia od lęku. Z tym Barankiem warto iść przez życie!
 

Duch, który (czasami) przewraca, by umocnić!

W wtorkowy wieczór, w czasie Mszy o godz. 18.30, ponad 120 młodych ludzi, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Karola Boromeusza, usłyszało, każdy imiennie – N., Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.

Subtelny znak tego, iż Duch Św. chce działać z mocą tego wieczora, można było odczytać już przy poranku, kiedy to, w niewyjaśnionych okolicznościach, przewrócił się pulpit w dekoracji wielkanocnej, który podtrzymywał Księgę Ewangeliarza. Jak 2 tys. lat temu w Wieczerniku „dał się słyszeć szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru”, tak u nas pojawił się powiew, który był zapowiedzią tego, co wydarzyć miało się wieczorem. Duch Święty „zawiał” nad głową każdego namaszczonego dziś świętym olejem, jak zawiał w nocy nad pulpitem, może coś łamiąc, coś wylewając, ale w ostateczności przychodząc z umocnieniem, by podążać za jedynym Panem i Mistrzem. 
Sakramentu bierzmowania udzielił Ks. Bp Paweł Stobrawa.