Punkt Ignacjański…

W czwarty piątek miesiąca, w którym przypada Punkt Ignacjański – modlitwa w duchu św. Ignacego, dokładnie w 4 tygodnie po Bożym Narodzeniu, modliliśmy się kontemplując obraz, który towarzyszy nam przez ostatni miesiąc przed ołtarzem.
Rozpoczęliśmy w zupełnie ciemnym kościele, gdzie po chwili „zapaliliśmy” światło ikony, która stała się dla nas niczym okno, przez które patrzyliśmy w Inny świat, szukając w nim wskazówek na drogi naszego życia, a szczególnie próbowaliśmy namierzyć w czym „tkwi sęk” w nawiązaniu do sęku w desce, na której został namalowany ów obraz.

Kolęda…

… w formie dostosowanej do obecnej sytuacji rozpoczęła się w  poniedziałek 4 stycznia.

Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00, która jest otwarta dla wszystkich, natomiast sami mieszkańcy z ulic kolędowych danego dnia są zapraszani do pozostania po Mszy na właściwą część kolędową.

Pomimo nietypowej sytuacji, w miarę możliwości staramy się zachować jak najwięcej elementów związanych z tradycyjną wizytą duszpasterską.
Zatem wszystko zaczyna się od tradycyjnego zapytania: Przyjmują Państwo księdza po kolędzie? Następnie ministranci wyszkoleni przez swego prefekta, o. Przemka, dają minikoncert kolęd. Dalej wspólna modlitwa, obrazki kolędowe, a także jest miejsce na tzw. rozmowę duszpasterską.

Światło z groty

Z kwiecistej groty przed naszym ołtarzem bije mocne światło…
Z życzeniami, by to Światło dotarło do naszych serc,
i tak rozświetliło nasze oblicza, jak jaśnieją twarze Maryi i Józefa wpatrujące się w małego Jezusa, życzą opolscy jezuici. 

Roraty z plecakiem… ostatnie wzniesienie…

Rozpoczęliśmy IV tydzień Adwentu, droga z świec z naszej dekoracji po zejściu w dół, po zmianie kierunku w ub. tyg., teraz ponownie wzniosła się w górę, tak jak w góry pobiegł ukochany (z Pnp), jak w góry poszła Maryja do swej krewnej Elżbiety.
W I tyg., m. in. było o tym, ze Jezus ma dla nas wszystko (choć ukryte) w swym dużym plecaku;
w II tyg., wskazanie, że korzystanie z plecaka Jezusa zależy od tego, czy idziemy blisko Niego;
w III tyg. mówiliśmy, że jednak warto mieć kilka rzeczy przy sobie w swym małym plecaku,
a w rozpoczętym IV, że są „rzeczy”, których nie warto dźwigać na swych plecach – jak np. pośpiech, który może być jak kostka brukowa – ją i inne cegły i kamienie, słowami ks. Dolindo, oddaliśmy Jezusowi, mówiąc – Jezu, Ty się tym zajmij.

… skrzynka pocztowa, stojąca obok 26 świec adwentowych, powoli wypełnia się kartkami urodzinowymi do Jezusa, i wciąż czeka na kolejne…

Roraty z plecakiem… na zakręcie…

Nasz Adwentowy szlak z plecakiem, oznakowany przez 26 świec, zmienia kierunek.
Przez 18 dni schodziliśmy niejako w dół (patrząc na świece na schodach), by od dziś, zmieniając kierunek, rozpocząć ponowne wspinanie się ku temu, co chcemy świętować w czasie świąt Narodzenia Pańskiego.
Szlak, który wiedzie nas od Słowa (ambony) do Ciała (ołtarz).

 

Pakiet (dla dzieci i rodzin) na III tydzień.

 1. List – instrukcja (jak w I tygodniu)
 2.  Zadania” – 3 tydzień
 3. Kartka urodzinowa w kolorze  Kartka urodzinowa kolorowanka 
 4. Prezenty/naklejki (jak w I tygodniu)

Roraty z… plecakiem…

Rozpoczęliśmy czas Adwentu, a w nim Roraty – droga,  nieprosta, 26dni, co symbolizuje 26 świec przed naszym ołtarzem.
Ruszyliśmy z plecakami – by zobaczyć, że nie wszystko musimy dźwigać w swoim plecaku, że wiele z naszych rzeczy może wziąć do swego plecaka Jezus idący obok nas. W tym plecaku wiele rzeczy zakrytych, które – nie tylko na Roratach – będzie nam stopniowo odsłaniał.

Dla dzieci i rodzin, pierwszokomunijnych w szczególności, ale nie tylko został przygotowane specjalne „pakiety”, które mogą ułatwić owocne przeżycie czasu Adwentu. 
Pakiet na I tydzień można było odebrać w kościele w gotowej formie, lub można pobrać poniżej, i przygotować samodzielnie niektóre elementy (wyciąć prezencki, pokolorować kartki itp.)

 1. List – instrukcja
 2. „Zadania”
 3. Kartki urodzinowe dla Jezusa
 4. Prezenty/naklejki

Pakiet na II tydzień.

 1. List – instrukcja (jak w I tygodniu)
 2.  Zadania” – 2 tydzień
 3. Kartka urodzinowa w kolorze      Kartka urodzinowa kolorowanka
 4. Prezenty/naklejki (jak w I tygodniu)

Nowi lektorzy


W piątek na Mszy wieczornej ustanowiono 5 nowych lektorów. Uroczystości przewodniczył o. Przemek, który w jasny sposób – na czerwono, i na czarno – wprowadził kandydatów w sedno ich posługi.

Po Mszy – w ramach Piątkowych wieczorów Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadziła Wspólnota Magis wykorzystując podczas modlitwy ciekawy motyw spotkania niespodzianki umówionego w ostatniej chwilii.


 

 

Napisy na kościele


W noc niepodległościową nasz kościół został „przyozdobiony”  przez napisy raczej mało patriotyczne. Nie uczynili jednak tego ludzie źli, ale ci, którzy wymagają szczególnego naszego światła, którym jest świadectwo.