Bierzmowanie

Przygotowania do bierzmowania w roku szkolnym 2020/2021
(Zaktualizowano 10 maja)
 
 
Drodzy kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania,
Drodzy rodzice,
 
Poniżej  znajdują się zaktualizowane informacje na temat przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Najważniejsze przed wakacjami jest zaległe zeszłoroczne bierzmowanie, które będzie miało miejsce 26 maja. Niżej znajdują się informacje dla pozostałych grup.
 
Bierzmowanie 2020
Zaległe zeszłoroczne bierzmowanie odbędzie się w dwóch grupach w dniu 26 maja. Ze względu na panujące obostrzenia pierwsza grupa będzie bierzmowana o 16:30, druga o 19:30. 
Również ze względu na obostrzenia do kościoła będą mogli wejść tylko bierzmowani wraz ze świadkami, oraz przedstawiciele rodziców, którzy będą wpuszczani aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięty limit 77 osób. Pozostali goście będą proszeni o pozostanie na placu kościelnym. Bardzo prosimy o wyrozumiałość.
 
Weekend z Duchem Świętym 21-23 maja
Żeby dobrze przygotować się do przyjęcia sakramentu zapraszam Was do uczestnictwa w weekendzie z Duchem Świętym, zakończonym Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ściśle związaną z tym sakramentem, na kilka dni przed bierzmowaniem. To propozycja trzydniowych rekolekcji dla wszystkich kandydatów ze wszystkich roczników i ich rodziców, oraz wszystkich zainteresowanych, na które zapraszam przez trzy dni od 21 do 23 maja, codziennie o godzinie 18:00. Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na to, które spotkania są obowiązkowe, a które są propozycją!
 
Piątek 21 maja — dzień spowiedzi
O godz. 18:00 msza św. a o 18:45 nabożeństwo „spotkanie ze Zmartwychwstałym”.
W tym dniu będzie również okazja do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania pomiędzy godz. 15:15 a 18.00.
 
Sobota 22 maja — Wigilia Zesłania Ducha Świętego. 
O godz. 18:00 msza św. Wigilii Zesłania ducha Świętego. 
Po mszy św., ok. 19:00 obowiązkowe spotkanie dla wszystkich kandydatów chcących przystąpić do sakramentu bierzmowania z rocznika „Bierzmowanie 2020”. Należy na nie przynieść brakujące dokumenty, o których była mowa we wrześniu (zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę z pieczęcią szkoły i metrykę chrztu ze swojej parafii) oraz formularz, który rozdawałem na wrześniowym spotkaniu. 
Jeśli ktoś zgubił ten formularz (a jeszcze nikt mi go nie zwrócił), to nic nie szkodzi. Ma tam się znaleźć: imię i nazwisko kandydata, imię i nazwisko świadka (świadkowie muszą przynieść ze swoich parafii zaświadczenie, że sami byli bierzmowani. Świadek musi mieć ukończone 16 lat, najlepiej, żeby był tej samej płci co kandydat, nie może to być rodzic kandydata), imię świętego patrona, którego wybieram i jego krótki życiorys, napisany własnymi słowami wraz z podaniem dlaczego wybieram tego właśnie patrona. Przypominam, że imiona wybieramy według klucza, kogo chciałbym wybrać na swojego patrona (najlepiej, żeby to było imię dane mi na chrzcie), natomiast nie wolno wybierać imion dlatego, że są „fajne” albo śmieszne.
Należy przynieść również 30 zł będące wspólną ofiarą na dzieła misyjne Diecezji Opolskiej. 
Spotkanie ma na celu „policzenie się”, ilu właściwie jest chętnych kandydatów i podzielenie na grupy, kto będzie bierzmowany w której grupie. Uprzedzam, że nie wszyscy będą mogli być bierzmowani o tej godzinie, o której będą chcieli, gdyż grupy będą musiały być równe. 
Uwaga: Jeśli ktoś będzie nieobecny w tym dniu, albo nie spełni wszystkich formalnych wymogów (na których załatwienie było kilka miesięcy) nie będzie miał możliwości być bierzmowanym w dniu 26 maja!
 
Niedziela 23 maja — Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Zapraszam w tym dniu na mszę św. o godzinie 18:00. 
 
Wtorek 25 maja — próba przed bierzmowaniem
Drugie obowiązkowe spotkanie to próba w dniu 25 maja o godzinie 19:00 w kościele. 
 
Środa 26 maja — bierzmowanie
 
W dniu bierzmowania przychodzimy pół godziny wcześniej do kościoła. Proszę, żeby wszyscy przyszli ubrani na galowo. Nie zapraszamy zbyt wielu gości. W czasie uroczystości wszyscy mają mieć założone maseczki.
 
Bierzmowanie 2021, 2022 i 2023
W związku z kilkoma głosami (za które dziękuję!), które otrzymałem zwłaszcza w ostatnim tygodniu, na temat trudności, jakie miałoby sprawić przygotowanie osobistej refleksji na temat przygotowania do przyjęcia sakramentu, odwołuję tę konieczność. 
 
Taka forma weryfikacji wydawała mi się słuszna z uwagi na brak innych narzędzi. Chciałbym tutaj podkreślić, że na piątkowych i niedzielnych spotkaniach (których było w tym roku tylko 14) w kościele uczestniczyły w nich pojedyncze osoby, transmisję oglądało niewiele więcej, więc do Waszej rodzinnej refleksji pozostawiam to, na ile rzeczywiście angażowaliście się w tegoroczne przygotowanie do przyjęcia bierzmowania. 
 
Jeżeli ktoś napisał już refleksję, o której była mowa wcześniej, to w dalszym ciągu można ją do mnie dostarczyć. Te osoby będą w przyszłym roku zwolnione ze zdawania „małego katechizmu”. 
 
W tym roku szkolnym zapraszam jeszcze na Weekend z Duchem Świętym: trzydniowe rekolekcje dla wszystkich kandydatów, ich rodzin i wszystkich zainteresowanych, które będzie miało miejsce od 21 do 23 maja w naszym kościele, codziennie o godzinie 18:00.
 
Życzę wszystkiego dobrego,
o. Przemek