Katecheza Dobrego Pasterza
„Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14)
Jeżeli szukasz miejsca, w którym Twoje dziecko może zachwycić się
pięknem stworzenia, wielkością miłości Boga, poznawać Ewangelię i liturgię,
przyjdźcie na Katechezę Dobrego Pasterza.
Serdecznie zapraszamy.
KATECHEZA DOBREGO PASTERZA – CZYM JEST?
Katecheza Dobrego Pasterza to cykl katechez dla dzieci w wieku od trzeciego do dwunastego roku życia. Powstała w Rzymie w latach 50-tych ubiegłego stulecia, a dziś znana jest na wszystkich kontynentach. W Polsce jest obecna już prawie trzydzieści lat.
Koncepcja ta opiera się na przekonaniu, że dziecko od najwcześniejszych chwil swojego życia posiada szczególną wrażliwość i zdolność do nawiązywania osobowej relacji z Bogiem. Podstawy metodyczne Katechezy Dobrego Pasterza mają swoje korzenie w podejściu do wychowania realizowanym od roku 1907 w Rzymie przez Marię Montessori oraz osobiste doświadczenie w pracy tą metodą przez Giannę Gobbi.
Katecheza Dobrego Pasterza odbywa się w miejscu nazwanym „Atrium”, rozumianym jako przedsionek kościoła, w którym dziecku umożliwia się przygotowanie do uczestnictwa we mszy św., odkrywania tajemnic ukrytych w znakach liturgicznych oraz tekstach biblijnych. W kościele dziecko może tylko słuchać i celebrować, natomiast w atrium może podejmować różnego rodzaju prace, działanie , które pozwalają mu na doświadczenie i przeżycie w sposób konkretny rzeczywistości transcendentnej. W atrium dziecko buduje swoją autonomię, niezależność, ale także doskonali się poprzez działanie, wyraża wewnętrzne potrzeby, może podejmować własną aktywność, która prowadzi je do uporządkowania i kontroli nad sobą. Atrium jest miejscem, w którym jedynym nauczycielem jest Chrystus; zarówno dzieci jak i dorośli przyjmują pozycję słuchaczy Jego Słowa i próbują zgłębić tajemnicę celebracji liturgicznych.
W naszej Parafii prowadzimy Katechezę Dobrego Pasterza dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
Dla dzieci w wieku 3-6 – proponujemy katechezy oparte głównie na uczeniu się poprzez przypowieści, skierowane na nawiązanie osobowej relacji z Jezusem.
Dokonuje się to dzięki:
- rozwijaniu umiejętności uważnego i świadomego uczestnictwa we mszy świętej,
- głoszeniu orędzia zbawczego (proroctwa o Bożym Narodzeniu, przypowieści o Dobrym Pasterzu),
- przeżywaniu wydarzeń zbawczych (Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie),
- medytacji wybranych tekstów biblijnych (przypowieści o Królestwie Bożym),
- odkrywaniu znaków liturgicznych (sakrament chrztu, msza święta).
Spotkania odbywać się będą w Atrium, które znajduje się w salce, w dolnej części domu zakonnego ojców Jezuitów, w godzinach od 1000 do 1200
Prowadzące: Anna Kupińska
19.10
9.11. 23.11. 30.11.
07.12. 21.12
18.01. 25.01
22.02.
08.03. 15.03. 29.03
12.04.
10.05. 24.05.
14.06 – zakończenie w ogrodzie