XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
1. (dziś) Dzień Papieski…
… możemy wesprzeć materialnie Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Datki możemy składać do podpisanej skarbonki pośrodku kościoła.
2. Nabożeństwa różańcowe…
… mają miejsce codziennie o godz. 17.20
Ponadto:
1) Różaniec „własnych” tajemnic…
… ma miejsce we wtorki, bezpośrednio po Mszy wieczornej, czyli ok. godz. 18.40. Tym razem będziemy rozważać «Tajemnice codzienności».
2) Muzyczny Różaniec…
… z Tajemnicami Światła będzie miał miejsce w przyszłą niedzielę o godz. 16.50 (bezpośrednio po zakończeniu Mszy o godz. 16). Zatem już o tej godz. rozpocznie się nabożeństwo różańcowe a nie o 17.20 jak zazwyczaj. (Podobne nabożeństwo odbyło się przed rokiem.)
3) Noc Róż-ańcowa…
… odbędzie się w piątek 25 października. [Tak było przed rokiem.]
A już dziś…
3. Nabożeństwo maryjne…
… pod hasłem „Trzeci raz trzynastego…, czyli z Częstochowy do Fatimy”. [A tu relacja z drugiego trzynastego – Zabierz Panie…] Rozpocznie się ono bezpośrednio po Mszy o godz. 18, czyli ok. godz. 18.50. Wyruszymy w procesji z figurą Matki Bożej. Zatrzymując się przy pięciu stacjach będziemy odmawiać różaniec, a w drodze będą nam towarzyszyć pieśni maryjne. Zapraszamy, by przyjść ze świecami/lampionami. W oprawę muzyczną włączą się m.in. dziś ustanowione Marianki.
4. Czwartki ze Świętymi…
… przed nami trzeci czwartek miesiąca, a w nim towarzyszy nam św. Andrzej Bobola, obecny w naszym kościele w swej figurze, jak i relikwiach. Na Mszy św. o godz. 18.00 Msza św. będziemy szczególnie przyzywać jego wstawiennictwa jako patrona na trudne czasy.
5. Piątkowe wieczory (modlitewne)…
… przed nami trzeci piątek miesiąca, który jest piątkiem młodzieżowym. Zapraszamy wszystkich młodych, a zwłaszcza kandydatów do bierzmowania. O godz. 18.00 Msza św., a po niej nasza młodzież poprowadzi różaniec.
Po modlitwie w kościele młodzi są wyczekiwani w salkach pod kościołem, gdzie nastąpi prezentacja młodzieżowej Wspólnoty MAGIS.
6. Wypominki (za zmarłych)…
… będą miały miejsce w listopadzie. W modlitwie różańcowej będziemy polecali zmarłych. Ich imiona możemy wypisywać na kartkach, które znajdują się pośrodku i z tyłu kościoła, i składać w zakrystii.
7. Katecheza Dobrego Pasterza…
… jest propozycją adresowaną do dzieci od 4 do 6 roku życia. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 19 października o godz. 10.00. Więcej informacji, jak i formularz zapisu, na stronie parafialnej (w zakładce Propozycje).
8. Kurs Kana Welcome (3 edycja)…
… to propozycja rocznej formacji skierowana do małżonków, również par niesakramentalnych. Kurs pomaga budować i pogłębiać relację małżeńską.
Termin pierwszego spotkania jest przewidziany w pierwszej połowie listopada. Formularz zapisu znajduje się na stronie parafialnej.
9. Kawiarenka Seniora…
… niezmiennie zapraszana co tydzień we wtorek od 14 do 17. Oprócz spotkania przy stole, Seniorzy włączają się także w prowadzenie Koronki o godz. 15, jak i rozważanie tajemnic różańcowych o godz. 17.20
10. Pielgrzymka Szlakiem Maryjnym do nieba…
… odbędzie się w sobotę 9 listopada. Na szlaku przewidziane są Gidle, Częstochowa i Lubliniec. Zapisy w zakrystii lub u o. Waldemara (797 907 655)
11. Kalendarz diecezjalny na rok 2025…
… jest do nabycia w zakrystii. Przyszłoroczny kalendarz przedstawia i promuje jubileuszowe kościoły stacyjne naszej diecezji, które Biskup Opolski ustanowi na Rok Święty 2025. Zakup kalendarza jest materialną formą wsparcia Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach. Cena jednego egzemplarza wynosi 7 zł.
Życzymy błogosławionego tygodnia!
[Dzisiaj, w niedzielę, 13 października – bł. Honorat Koźmiński, kapłan i zakonnik, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych” i „męczennik konfesjonału”].
We wtorek, 15 października – św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka karmelitańska, reformatorka karmelitańskiej rodziny zakonnej, ogłoszona przez św. Pawła VI doktorem Kościoła i nazwana przez niego „doktorem mistycznym”.
W środę, 16 października – św. Jadwiga Śląska, która zasłynęła z wielkiej dobroci, miłości i miłosierdzia wobec poddanych oraz potrafiła poskromić surowość swojego męża, księcia Henryka Brodatego.
W czwartek, 17 października – św. Ignacy Antiocheński, który w kilku swoich listach wyłożył naukę o Chrystusie, Kościele i życiu chrześcijańskim.
W piątek, 18 października – św. Łukasz, Ewangelista, uczeń i towarzysz św. Pawła Apostoła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.
W sobotę, 19 października – bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik, który w swoim życiu starał się nieustannie realizować myśl z listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.
13. Sześć zasad ku odnowie…
… Kościoła i naszego życia rodzinnego i społecznego.
W nawiązaniu do apelu, który Biskup Opolski wyraził w Liście na Wielki Post oraz do Jego prośby skierowanej do diecezjan podczas Mszy św. Krzyżma, nasza diecezja wstępuje na drogę odnowy Kościoła i życia rodzinnego oraz społecznego. Drogę tę wyznacza sześć kroków, które wskazał Jezus w 18 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza.
Poszczególne kroki będziemy podejmować w najbliższych miesiącach:
- Prostota i otwartość (kwiecień)
II. Dobry przykład (maj)
III. Troska o ubogich (czerwiec)
IV. Braterskie upomnienie (wrzesień)
V. Wspólna modlitwa (październik)
VI. Przebaczenie i pojednanie (listopad)
Krok IV: Braterskie upomnienie
Biskup opolski Andrzej Czaja w przygotowanym nagraniu przypomina zamysł odnowy Kościoła opolskiego i omawia wyzwanie „kroku IV”, którym jest braterskie upomnienie (zob. Mt 18, 15-17). Nagranie video ze słowem Biskupa Opolskiego jest dostępne na kanale YouTube.