NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
1. Niedziela Palmowa…
… wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.
(Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Podczas wszystkich Mszy Świętych ma miejsce obrzęd błogosławienia palm.)
2. Gorzkie żale…
… dziś po raz ostatni o godz. 17.20
3. Droga Krzyżowa ulicami miasta Opola…
… odbędzie się w w przyszłą niedzielę o 19.30. Rozpocznie w kościele Św. Ap. Piotra i Pawła a zakończy w kościele na Górce. W oprawę muzyczną tego nabożeństwa włączą się muzycy z naszej parafii.
TRIDUUM PASCHALNE
1. Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00
W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”
Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00
2. Wielki Piątek
W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 7.00
Droga krzyżowa o god. 15.00
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie do godz. 22.00
3. Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie od godz. 7.00
Święcenie pokarmów od 9.00 do 15.00
Wigilia Paschalna o godz. 20.20
Tą Mszą rozpoczynamy świętowanie uroczystości Zmartwychwstania. To najbardziej uroczysta Msza św. w ciągu całego roku liturgicznego, nazywana jest „matką wszystkich liturgii”. (Na zakończenie procesja rezurekcyjna)
4. Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny
Msze wg niedzielnego rytmu, nie będzie tylko Mszy o godz. 20.00
5. Spowiedź w Wielkim Tygodniu
Poniedziałek, Wtorek, Środa:
→ rano: zwyczajnie 20 min. przed każdą Mszą św. (6.40, 7.40)
→ po południu: od 16.30 (do 18.00)
Wielki Czwartek: od 7.00 do 10.00 i od 14.00 do 17.00
Wielki Piątek: od 7.00 (cały dzień) do 17.00
Wielka Sobota: od 7.00 do 13.00
W dni świąteczne: Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny – spowiedzi nie będzie.
Życzymy błogosławionego Wielkiego Tygodnia!