III NIEDZIELA ZWYKŁA
1. Wieczór kolędowy…
… pt. Pokój na ziemi odbędzie się dziś o godz. 16.45 We wspólnym kolędowaniu będą przewodziły nasze parafialne schole: Jezu(s)ici i TworzyMy. [A tak było w ubr.] Będzie to okazja, by pośpiewać kolędy i zatrzymać na dłużej Święta Bożego Narodzenia.
2. Piątkowe wieczory (modlitewne)…
… przed nami czwarty piątek miesiąca i jednocześnie pierwszy w tym roku – Punkt Ignacjański. Ruszamy z nowym cyklem, aby uczyć się coraz bardziej iść z Jezusem i Mu towarzyszyć. Pierwszym momentem tego traktu będzie refleksyjne zatrzymanie pt. Kon-centracja. Zapraszamy po Mszy wieczornej ok. 18.40
Poprzednie cykle:
jesienny (IX X XI 2023) trój-punkt: «Ja jestem…» [1] drogą, [2] prawdą i [3] życiem.
zimowy (I II III 2023) trój-punkt: «Trans… » [1] Trans-formacji [2] Trans-krypcja i [3] Trans-fuzja
jesienny (IX X XI 2022) trój-punkt: «Pragnienie i po…» [1] po-ruszenie [2] po-wołanie i [3] po-znanie siebie…
3. Kawiarenka Seniora…
… w ten wtorek jest wyjątkowo nieczynna.
4. Kolęda… [podsumowanie]
… po dwuletniej przerwie (czas pandemii) oraz po doświadczeniu ubiegłorocznym, kiedy była kolęda na zaproszenie, w tym roku odbyła się w tradycyjnej formie wg ulic. Rozpoczęliśmy 2 stycznia, od Dzielnicy Generalskiej i podążaliśmy w kierunku Placu Teatralnego, gdzie zakończyliśmy odwiedziny w ub. niedzielę 14 stycznia. W ostatnim tygodniu miała miejsce jeszcze kolęda dodatkowa, a kilka wizyt zostało jeszcze na czas po tej niedzieli.
Zostaliśmy przyjęci w 425 mieszkaniach, tj. 166 mniej niż 4 lata temu, kiedy kolęda była w takiej samej formie. Natomiast było to więcej przyjęć niż w ubr., co pokazuje w wielu przypadkach przywiązanie do dawnej formy i wskazuje na jej większą możliwość dotarcia. Wydaje się jednak, że ubiegłoroczne doświadczenie miało swą niekwestionowaną wartość i w połączeniu z tegorocznym może zoptymalizować nasze kolędowanie w roku następnym.
Z ciekawostek, najstarszą osobą, którą żeśmy odwiedzili w tym roku była pani Kazimiera – skończyła 100 lat początkiem stycznia, zaś najmłodszym parafianinem był miesięczny Karol. Średnia wieku naszej parafii zdaje się jednak być (znacznie) bliższa pani Kazimiery niż małego Karola.
Z liczby 425 można wyciągnąć różne wnioski, a jednym z nich jest potwierdzenie, że wśród nas, którzy tworzymy wspólnotę związaną z tym kościołem, jest wielu tzw. „parafian zamiejscowych”. Prawdopodobnie, gdybyśmy wprowadzili „kolędę na zaproszenie” dla „zamiejscowych”, liczba 425 wzrosłaby niepomiernie 🙂
Stąd, dla tych wszystkich „zamiejscowych”, zwyczajem 3 ostatnich lat, zorganizowaliśmy spotkanie kolędowe w kościele, które miało miejsce w ub. piątek.
I jeszcze na koniec przypomnę słowa, które przywołałem już w ubr. Papieża BXVI powiedział kiedyś (gdy miał 42 lata): Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra. W małej wspólnocie będzie się kładło większy nacisk na inicjatywę swych poszczególnych członków. Drożdże w cieście też są małe, ale Jezus zapewnił, że taki zaczyn wystarczy, by wzrosło ciasto. Widzę tylko jeden problem: zaczyn musi być prawdziwy.
Kolęda 2024 r. ukazuje, że mamy zaczyn, zarówno ten miejscowy, jaki zamiejscowy, i że wspólnymi siłami możemy tylko dokładać starań, by był to zaczyn prawdziwy.
Kończy się kolęda… ale wizyty duszpasterska w pewnym sensie, jest możliwa w każdej porze roku 🙂
Dzisiejsza taca kolędowa jest przeznaczona na wsparcie Funduszu remontowego, którego wykorzystanie nabiera coraz więcej szczegółów, ale o tym poinformujemy już innym razem. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy nam wszystkim na każdy dzień bieżącego roku!
5. O. Jakub Biela…
… był z nami przez ostatni m-c. Przez ten czas wspomagał nas w duszpasterskiej posłudze, m.in. sprawując Msze św., podczas których ubogacał nas swoim słowem, spowiadał a także razem z nami chodził po kolędzie.
Z serca mu za to dziękujemy i życzymy wielu łask na czas ostatnich kilku m-cy w Jastrzębiej Górze, gdzie przeżywa bardzo istotny okres naszej jezuickiej formacji.
Życzymy dobrego tygodnia, naznaczonego Słowem Boga,
którego wartość przypomina nam dzisiejsza niedziela!