• headerimg.jpg

Ważniejsze ogłoszenia

Spotkania z Biblią
2 i 4 wtorek misiąca o godzinie 18.45 w salce pod kościołem

Nowenna do Matki Bożej w środę o godz. 17.30.

Zapraszamy w czwartek na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30.

duch1

W naszym serwisie internetowym pojawiła się możliwość zamawiania intencji przez Internet.

W celu przesłania intencji należy kliknąć na link Zamawianie intencji

Do końca września nie będzie Mszy św. o godz. 20.00.

W piątek od 15.00 do 19.30 WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU, o godz. 18.00 Msza św. Podczas adoracji możliwość spowiedzi.

Koronka do Bożego Miłosierdzia od poniedziałku do piątku o godz. 15.00

Kancelaria parafialna w okresie wakacyjnym czynna w poniedziałek i piątek od 8.30 – 9.30 i od 16.30 do 18.00.

Przez cały lipiec i sierpień Caritas będzie nieczynny. Prosimy przez ten czas nie przynosić ubrań.

Tajemnica ziarna medytacja biblijna na 15. niedzielę zwykłą – 16 lipca 2017

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: stoję na miedzy i obserwuję sianie zboża... widzę zamachy ramion i dłoń, która pozwala, by ziarno padało... denerwuję się trochę owym „gdzie popadnie”, jednak zaufałem siewcy i wiem, że będzie plon.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę bycia ziarnem.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 13,1-23

Tego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał niektóre [ziarna] padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy, niechaj słucha! Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich? On im odpowiedział: Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił. Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli. Wy zatem posłuchajcie przypowieści o siewcy! Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze. Posiane na miejsce skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje. Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne. Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny.

Kontemplacja ziarna

Ile to razy rozbijam się głową o ścianę rozważając ziarno i jego moc. Wbrew wszelkim założeniom, wbrew temu, co widzą me oczy (i inne zmysły) i co mówi wiedza, ziarno rzucone gdziekolwiek zaczyna obumierać i kiełkować i to w warunkach wręcz ekstremalnych. Ono ma to w sobie! Rzekłbym w swoich genach. Co więcej, moglibyśmy powiedzieć, że rzucone dotyka dna i wtedy ukazuje się DNA tegoż ziarna.

Jaka reakcja człowieka? Jeśli uważnie obserwuje (bo można też pobieżnie czyli ślizgać się po powierzchni) to prędzej czy później cały proces wywoła w nim zadziwienie. Nie sposób, nawet przy dzisiejszej wiedzy nie zdumieć się i nie zapytać skąd ono to ma. Przecież wie kiedy nie ruszać się i kiedy zacząć obumierać, kiedy wypuszczać kiełek i pęd. Będą tacy, co to fatum-przeznaczeniem opiszą całą rzeczywistość i zaczną walczyć o prawa ziarna, że ono ma prawo do samostanowienia, do wolności, do decydowania o swoim losie.

Prośmy zatem o pokorę w patrzeniu na ziarno i jego tajemnicę, na ziarno słowa Bożego i to, co ono w sobie niesie, a o czym nie mamy wielkiego pojęcia. Przecież za każdym razem czegoś nowego się uczymy.

Przebojowość i śmiertelność kiełka

Zdumienie rodzi się, gdy uświadomię sobie przebojowość ziarna. Chodzi o to, że ono przebija się! Nie ma dla niego przeszkód. Zresztą ten sam obraz daje nam prorok Izajasz pisząc o wodzie i śniegu, które nie wracają na niebiosa dopóki nie wykonają swego zadania. Ziarno ma kieł. Nie poddaje się zbyt łatwo, właściwie nigdy się nie poddaje. Czy na skale, czy między cierniami czy też w ziemi żyznej, a nawet na drodze próbuje zdobyć teren i wydać owoc. Na tej ostatniej, twardej i ubitej drodze nie ma szans, bo wcześniej zostanie wydziobane.

Jak wiele człek mógłby się nauczyć od samego patrzenia na to wszystko. Stworzyciel tak to pięknie, prosto i harmonijnie stworzył. Stworzenie nie jest przymusem. To dar miłości. Wypływa z Serca, które chce się dzielić tym, co ma w sobie. Ziarno stworzone jest do zdobywania za cenę obumarcia, a to z miłości pochodzi. Kto nie miłuje nie jest gotowy na obumarcie. Ale, i to znów z patrzenia wychodzi, jeśli ziarno nie obumrze nie wyda żadnego owocu. Samo albo zgnije w ziemi albo wyschnie na kamień gdzieś na parapecie, w worku czy w kieszeni. Rzekłbym, iż ziarno chwyta się każdej możliwości, która pokazuje się na horyzoncie, która jest w zasięgu ręki, by zacząć się dzielić, by wydać plon.

Przechodząc przez te etapy dojdziemy do odkrycia jak ważnym jest to kiedy i gdzie się sieje, a za to odpowiedzialne nie jest ziarno. Pan Jezus sieje gdzie popadnie. Siewca pragnie, by ziarno w obfitości dotarło do każdego zakamarka mego serca i duszy, by nie było ani jednego miejsca, które byłoby wyłączone z obsiania. Bo Syn wypełnia wolę Ojca, aby wszyscy ludzie byli zbawieni.

Zależy ode mnie

Tutaj dochodzimy do nas, ludzi. Ziarno jest. Siewca jest. Ile zależy ode mnie, który to ziarno przyjmuje?! Czy nad tym kiedykolwiek się zastanawiałem? Posiedziałem kiedyś na miedzy obsianego pola? A przy świeżo wyplewionej grządce? Oglądałem ziemię słabszej kategorii i cieszyłem się tym, co ona mogła przyjąć i przyjęła wydając odpowiednie plony? Odpowiednie ziarno na odpowiednią ziemię.

Niech nie zwiedzie nas ludzkie myślenie o marnotrawstwie i rozrzutności Siewcy. Pan wie jaki gatunek ziarna gdzie i kiedy posiać. Czasami uprawia trójpolówkę, bo nam się wydaje, że niektóre pola są zaniedbane, leżą odłogiem, a tymczasem mogą odpoczywać. Przecież Bóg nie woła o wydajność, o efektywność i na dodatek efektowność.

Ode mnie zależy tak wiele! I to niech dotrze i ciągle dociera do mej głowy. Wiadomo, że ziemia nie może tak samo rodzić o każdej porze dnia i nocy, co nie oznacza, że ma być zaniedbana. Zapuszczoną i zachwaszczoną zawsze można doprowadzić do porządku. Nawet z twardej ubitej da się co nieco wyprowadzić. Byle byśmy krzyżyka nie stawiali tam, gdzie po ludzku już jest po wszystkim. Odkrywamy z pokorą, że tam, gdzie po Bożemu żyjemy tam nigdy nie zabraknie odpowiednich plonów, a dokona się to za cenę krzyża, bo obumarcie będące bólem i śmiercią do życia prowadzi.

o. Robert Więcek SJ

Porządek nabożeństw

Msze niedzielne: 18.00 (sobota),
8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00,
20.00 (w roku akademickim)

W dni powszednie: 7.00, 8.00, 18.00

Koronka pn.-pt. o 15.00

więcej...

Kancelaria

w poniedziałki i piątki: 8.30-9.30 i 16.30-18.00. 
w środy i soboty: 8.30-9.30.

w okresie wakacyjnym
w poniedziałek i piątek od 8.30-9.30 i 16.30-18.00.

Czytania na dziś

Zamawianie intencji

Zamów intencje przez internet:

intencje do Judy Tadeusza
prośby i podziękowania do Serca Pana Jezusa
prośby i podziękowania do Matki Bożej

Pętla indukcyjna

petla ind

deon pl 200

Fundusz remontowy

remont_dachu_2011

Modlitwa w drodze

modlitwa_w_drodze

Podaruj 1% podatku